STRÁŽSKE. Ošipáreň, Prameň, Tepláreň. Tieto tri lokality v areáli podniku Chemko Strážske sú najviac zaťažené nebezpečnými polychlórovanými bifenylmi (PCB).
Zneškodnenie škodlivých odpadov sa uskutoční v dvoch fázach.
Na stredajšom rokovaní to schválila vláda.
Je najvyšší čas
Ako prvé prídu na rad PCB z lokality Ošipáreň. V novembri pred dvomi rokmi ich hasiči z humenskej záchrannej brigády uložili do špeciálne vyrobených kontajnerov.
Približne 150 ton nebezpečných látok malo byť uskladnených v sedemnástich kontajneroch pôvodne len niekoľko mesiacov, kým sa nenájde vhodný spôsob, ako ich zlikvidovať.
Stoja na betónovej ploche v areáli závodu už takmer dva roky.
„Počítalo sa s tým, že tam budú tri až päť mesiacov. Čas pracuje proti železu, lebo koroduje,“ hovorí docent Ladislav Štibrányi zo Slovenskej technickej univerzity, ktorá má vyriešiť dekontamináciu územia.
Vplyvom počasia vnútorné steny kontajnerov začali korodovať, vytekala z nich voda s kuchynskou soľou, ktorá koróziu urýchľuje.
Nebezpečný odpad v kontajneroch stvrdol.
„Bude ho treba rozbiť zbíjačkami,“ hovorí.
Štibrányi upozorňuje, že kontajnery, kde sú uložené sudy, sa nedajú zdvihnúť, lebo hrozí ich popraskanie a uvoľnenie koróznej kvapaliny.
„Je len otázkou času, kedy sa kontajnery stanú neprenosné, bolo by dobré dovtedy všetko zlikvidovať,“ zdôrazňuje.
„Je najvyšší čas,“ pridáva sa primátor Strážskeho Patrik Magdoško (nezávislý).

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín