Posledný augustový deň vzal ružovú farbu a pomaľoval delo, ktoré je súčasťou pamätníka padlým v Sečovciach.
Pôvodne chcel strhnúť kosák s kladivom, ale nezohnal rebrík, vysvetľuje.
Policajti ho chytili pri čine, nasledoval pobyt v cele policajného zaistenia a superrýchle konanie na súde.
Grafik STANISLAV JURČO pochádza zo Sečoviec, žije v zahraničí a to, čo zažil počas štyroch dní v policajnej cele, prirovnáva ku komunistickým manierom.
Prekáža mu, že za strhávanie zločineckých symbolov sú aktivisti neadekvátne trestaní. Podľa neho ich prehliadaním relativizujeme zlo aj pre mladú generáciu.
Pamätník v centre mesta je národnou kultúrou pamiatkou. Polícia voči nemu vzniesla obvinenie z prečinu výtržníctva. Spôsobil škodu 13 eur.
Dostal podmienečný trest 12 mesiacov, no podal voči nemu odpor, takže napokon bude nasledovať riadny trestný proces s hlavným pojednávaním.
Jurčo odpovedal na otázky Korzára.

Prečo to ružové delo?
- Je to protivojnový protest, ktorého forma vychádza z udalostí v Prahe, kde bol výtvarníkom Davidom Černým v roku 1991 natretý naružovo tank. K môjmu protestu došlo medzi viacerými výročiami: začiatkom 2. svetovej vojny, výročím okupácie ´68, Dňom Ústavy SR i dňom podpisu paktu Ribbentrop – Molotov.
Odkazuje na opakovanú agresiu Sovietskeho zväzu a aj na vojnu nástupníckeho Ruska na Ukrajine. Sečoviec sa týka tiež udalosťami ´68, keď sa občania rozhodli protestovať, vytvorili živú stenu a zabránili na niekoľko hodín v postupe okupačnej vojenskej kolóny.
Tento pamätník v centre Sečoviec možno mnoho ľudí, ktorí nie sú z vášho mesta, neregistruje, pritom je zaujímavý osobitou vizuálnou stránkou s dvomi delami. Vy ste zo Sečoviec, poznáte ho teda dôverne?
- V Sečovciach som sa narodil, ale vyrastal som v Košiciach. Posledných pätnásť rokov žijem v Prahe. Považujem sa za svetoobčana, ktorý sa rád vracia do rodného mesta. Pomník ako každý Sečovčan poznám, keďže je na Hlavnej ulici neprehliadnuteľný.
Prekáža vám ten pamätník celkovo alebo len ten kosák s kladivom na ňom?
- Viac ako pamätník mi prekážajú komunistické symboly na ňom, ktoré vnímam ako oživovanie toho najhoršieho z našej minulosti. Len pre zaujímavosť, pamätník je postavený na mieste zničeného kostola. Symboly režimu, ktorý potláčal okrem iného aj slobodu vierovyznania, mi pripadajú na danom mieste poburujúce.
Ako prebiehalo vaše zadržanie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín