ZEMPLÍN. Existuje niekoľko možností odškodnenia obyvateľov regiónu Zemplín za ujmy zo znečistenia prostredia PCB látkami, vyplýva to z právnej analýzy vypracovanej tímom z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.
Koncom mája ju starostom a poslancom regiónu odovzdal slovenský europoslanec Martin Hojsík.
Envirorezort reagoval, že stojí na strane verejného záujmu a životného prostredia pri riešení environmentálnych záťaží spôsobených bývalým štátnym podnikom Chemko Strážske a jeho nasledovníkmi.
Niekoľko druhov nárokov
Právna analýza konštatuje, že na základe informácií o environmentálnej záťaži PCB látkami v dotknutom regióne existuje niekoľko druhov nárokov finančného, ako aj nemajetkového charakteru.
Poškodení obyvatelia podľa nej majú právo na náhradu jednorazového odškodnenia ujmy v peniazoch na základe úpravy takzvanej ochrany osobnosti.
„Právo na jednorazové finančné zadosťučinenie, na náhradu ujmy na zdraví v peniazoch a na náhradu za zníženie hodnoty majetku by si mohli poškodení obyvatelia uplatňovať nielen voči právnickým osobám, ale aj voči štátu - ak sa im podarí preukázať, že štát na úseku odstránenia znečistenia nekonal, hoci konať mal. Na základe dostupných informácií sa zdá, že by tento predpoklad mal byť splnený," spresnil Hojsík.

Kombinácia zlých rozhodnutí
Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) v prípade okolia Chemka Strážske ide o kombináciu zlých rozhodnutí štátu a toho, že sa takéto látky vôbec vyrábali v blízkosti domov a tiež štát po ukončení výroby nesanoval envirozáťaže spôsobené výrobou.
Envirorezort dodal, že možnosť finančného odškodnenia obyvateľov regiónu spomenuli Budaj a vtedajší minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) už pred dvomi rokmi.
„Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude presadzovať, aby sa obyvateľom v oblastiach so znečistenou podzemnou vodou dotovala spotreba vody," uviedlo MŽP v pondelok.

Ministerstvo vyhodnotí každú žiadosť
Ministerstvo vnútra (MV) SR reagovalo, že bude vyhodnocovať každú žiadosť v súvislosti s odškodňovaním obcí v danej veci v zmysle platnej legislatívy.
Hojsík tvrdí, že poškodené sú desaťtisíce obyvateľov. Získanie finančných prostriedkov na proces vymáhania odškodného zvažuje prostredníctvom crowdfundingu.
„Pozrieť sa na to, či vieme zohnať právnikov, ktorí by sa do toho pustili, pobavili sa s nami o možných nákladoch, a potom skúsiť vyzbierať peniaze a prepojiť ich s ľuďmi," vysvetlil.

Starostovia to vítajú
Starostovia obcí v okolí odkaliska Poša, ktoré obsahuje sedimenty z výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske i neskorších prevádzok, analýzu o možnosti odškodnenia obyvateľov Zemplína za ujmy zo znečistenia prostredia PCB látkami vítajú.
Zároveň upozorňujú na pochybenia štátu pri prevádzke odkaliska.
Viacero štátnych inštitúcií aktuálne potvrdilo aktívny záujem o problém.
S obsahom právnej analýzy, ktorú na popud europoslanca Martina Hojsíka vypracovali odborníci z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity, chcú starostovia obyvateľov regiónu oboznámiť prostredníctvom verejných stretnutí.
"Myslím si, že pochopia, že to, na čo sa roky sťažovali, môže byť aj precedensom pre štát, aby si nedovoľoval to, čo robil 40 rokov na tomto území," uviedla po stretnutí s Hojsíkom starostka obce Poša Marcela Pčolinská. Upozornila pritom na zvýšený výskyt onkologických ochorení, poruchy imunitného systému a funkcií štítnej žľazy v oblasti.
"Výsledok tejto právnej analýzy bude doplnený z našej strany o dôkazy, ktoré sme získali zo štátnych archívov, ktoré sme už doložili do konaní, ktoré aktuálne prebiehajú na rôznych úrovniach štátu," informoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.
Ako podotkol, problémom regiónu je, že obsah odkaliska stále vyteká do Kyjovského potoka a odtiaľ do ďalších vodných tokov na Zemplíne.
Podľa starostov je jeho sanácia dôležitá rovnako ako likvidácia sudov s PCB a ďalšími toxickými látkami uloženými v areáli bývalého štátneho podniku.
Pochybení pri prevádzkovaní odkaliska zo strany štátu má byť podľa nich niekoľko.
Požiadal o stanovisko
Dodanie ďalších materiálov do konania o určení povinnej osoby k otázke likvidácie environmentálnej záťaže odkaliska Poša zo strany starostov i dotknutých spoločností potvrdil vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Prešov Miroslav Benko.
Vzhľadom na ich obsah požiadal úrad Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o stanovisko, či znečistenie územia spôsobené prevádzkou odkaliska Poša po roku 2008 je možné považovať za environmentálnu škodu.
"Orgán environmentálnych záťaží na základe i doručených stanovísk pristúpi k zabezpečovaniu ešte ďalších podkladov a zároveň očakáva odpoveď MŽP SR, aby mohol všetky podklady vyhodnotiť a na základe obstaraných podkladov rozhodnúť," ozrejmil aktuálnu situáciu s dokazovaním.
Podľa slov envirorezortu je situácia v areáli Chemka Strážske pod drobnohľadom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Polícia začala trestné stíhanie
Situáciou s odkaliskom Poša sa zaoberá aj polícia.
Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, enviropolícia začala v januári 2021 v prípade trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia.
"Aktuálne prebieha spracovanie rozsiahleho znaleckého dokazovania, na základe ktorého budú následne naplánované a vykonané ďalšie výsluchy svedkov a bude rozhodnuté o ďalšom postupe," uviedla.
Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila začiatkom júna prevádzkovateľovi odkaliska za jeho užívanie bez platných povolení historicky najvyššiu pokutu viac ako 740 000 eur.
Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza aj v programovom vyhlásení vlády.
Prvú etapu sanačných prác v areáli Chemko Strážske ukončili vlani v novembri.
Skorodované sudy s odpadom
Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia.
Stalo sa tak až po tom, ako spoločnosť išla do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov.
Skorodované sudy s týmto odpadom sa našli aj na susedných pozemkoch.
Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza aj v programovom vyhlásení vlády.
Prvú etapu sanačných prác v areáli Chemko Strážske ukončili vlani v novembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín