ZEMPLÍN. Od začiatku utečeneckej krízy k dnešnému dňu 1. apríla prekročilo slovenské hranice 294 262 ľudí.
Po prvých dvoch týždňoch funguje na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a vo veľkokapacitnom centre (VKC) Michalovce nový systém, ktorý prispieva k efektívnejšiemu vybaveniu procesu prijímania utečencov.
Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR (MV SR).
Rámcová dohoda
Rezort pripomenul, že 18. marca tohto roka podpísal rámcovú dohodu na komplexný manažment procesu evidencie, transportu, a starostlivosti o utečencov so spoločnosťou Dustream production.
„Ministerstvo vnútra SR od prvého dňa riadi utečeneckú krízu. Služby firmy Dustream production spadajú pod koordináciu a velenie Hasičského a záchranného zboru, v súčinnosti so všetkými štátnymi zložkami, v kooperácii s neziskovými a mimovládnymi organizáciami,“ vysvetlil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Kompletné zázemie
V hotspote Michalovce spolu s ďalšími zložkami spoločnosť vytvorila zázemie pre stravovanie, základnú hygienickú infraštruktúru, postavila stany, v ktorých sa poskytujú jednotlivé služby a zabezpečila komplexnú koordináciu dobrovoľníkov.
VKC Michalovce aktuálne poskytuje aj dočasné ubytovanie, a to s kapacitou približne 250 osôb.
„Naším zámerom je pomôcť v tejto náročnej situácii ľuďom, ktorí zúfalo utekajú pred vojnovým konfliktom. Za uplynulé dva týždne, odkedy spoločnosť Dustream production pomáha s komplexným manažmentom, sme prijali vo VKC Michalovce celkovo 9 084 utečencov, ktorí mohli využiť služby, ponúkané v tomto hotspote,“ povedal Pavol Sukup, konateľ spoločnosti Dustream production.

Dobrovoľníci sú stále potrební
Od začiatku fungovania hotspotu v Michalovciach, teda od 14. marca tohto roka, pôsobilo v areáli 1 056 dobrovoľníkov, z toho bolo 576 unikátnych.
Dobrovoľníci sú však podľa rezortu vnútra potrební aj naďalej.
Preto v týchto dňoch začala fungovať webstránka, cez ktorú sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí by chceli pomôcť ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny.

Aj stovky zvierat
Cez slovensko-ukrajinské hranice prešlo za prvých päť týždňov vojny na Ukrajine viac ako 1 500 psov a 650 mačiek.
Medzi zvieratami boli aj iné druhy, napríklad kone, andulky či rôzne papagáje.
Na sociálnej sieti o tom informuje polícia.
„V súlade s platnou legislatívou sú psy na hraničných priechodoch čipované, ak ešte dovtedy neboli. Na hraniciach je niektorým zvieratám poskytovaná aj prvá pomoc a ošetrenie," spresnila polícia s tým, že zaznamenali napríklad aj pôrody šteniat.
O prichádzajúce zvieratá sa stará nielen zvierací ombudsman, ale aj množstvo dobrovoľníkov.
„Tí napríklad vybavujú opateru o zatúlaných psov, ich vyšetrenie a transport," uviedli policajti.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín