BANSKÁ BYSTRICA, TREBIŠOV. Najvyšší súd SR (NS SR) vo štvrtok v starej kauze známej ako Slanské lesy sprísnil trojici obžalovaných tresty z podmienečných na nepodmienečné.
Vyhovel tak odvolaniu prokurátorky voči verdiktu Krajského súdu v Banskej Bystrici z jesene 2020 a daný rozsudok zrušil.
Obžalovaný Milan Ičo si podľa nového rozsudku NS SR má vo väzení odsedieť tri roky a dvojica spoluobžalovaných Ferdinand Ontko a Pavol Pačuta zhodne dva roky a šesť mesiacov.
Všetci traja si tresty majú odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Štvrtkový rozsudok Najvyššieho súdu SR je právoplatný a neexistuje voči nemu riadny opravný prostriedok.

Na jeseň 2020 dostali podmienku
Krajský súd v Banskej Bystrici v tomto prípade naposledy v októbri 2020 uznal Milana Iča, Pavla Pačutu a Ferdinanda Ontka za vinných z trestného činu podvodu v súbehu s trestným činom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery v spolupáchateľstve.
V tejto súvislosti im uložil zhodne úhrnný trest odňatia slobody vo výmere jedného roka podmienečne, s odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov.
Išlo pritom už o tretí verdikt krajského súdu v tejto veci. Proti rozhodnutiu podal obhajca jedného z obžalovaných odvolanie na mieste a prokurátor si ponechal lehotu na jeho posúdenie.
Prokuratúra nakoniec v odvolaní žiadala sprísniť tresty pre obžalovaných, tí zasa žiadali zastavenie trestného konania z dôvodu jeho neprimeranej dĺžky.

Prvý verdikt padol pred siedmimi rokmi
Ešte predtým senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v apríli 2019 uznal za vinných iba dvoch z trojice obžalovaných.
Podnikateľovi Ičovi uložil trest dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky, bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol Pačuta dostal jeden rok s odkladom na jeden rok.
Notára Ontka z Veľkých Kapušian spod obžaloby súd oslobodil.
Prokurátorka, ktorá požadovala uznanie viny u všetkých obžalovaných, sa proti verdiktu odvolala hneď po vyhlásení rozsudku.
Následne Najvyšší súd v novembri 2019 vec vrátil späť na krajský súd.
Prvý verdikt pritom v tejto kauze padol už vo februári 2015. Po odvolaniach prokurátorky a obžalovaných však Najvyšší súd takisto vrátil vec na doplnenie dokazovania.

Marili pojednávania, kauza sa natiahla
Predseda senátu NS SR Juraj Kliment sa vo štvrtok na margo prípadu vyjadril, že išlo o „klasický podvod".
„Nebyť tej dĺžky v konaní, všetci traja sa pohybujú v sadzbe 10 až 12 rokov väzenia," skonštatoval.
K dĺžke konania podľa Klimenta prispelo aj to, že obžalovaní zmarili 19 z 36 pojednávaní, ktoré sa vo veci uskutočnili.
Keďže sa trojica obžalovaných na štvrtkovom verejnom zasadnutí nezúčastnila, súd vydá príkazy na ich dodanie do výkonu trestu.
O kauze Slanské lesy
Kauza sa týka lesných a iných pozemkov v hodnote viac ako 41 miliónov eur.
Prípad sa začal ešte v roku 1997, keď sa podnikateľ Milan Ičo usiloval dostať na Slovensko vnuka grófa Ladislava Károlyiho z Maďarska.
Ten nakoniec aj v roku 1998 prišiel a u notára do zápisnice uviedol, že jeho dedo daroval dnes už nebohej údajnej nemanželskej dcére Márii Dušičkovej približne 6 500 hektárov lesných a iných pozemkov.
Pri spisovaní zápisnice však nebol riadny tlmočník a Károlyimu povedali, že ide iba o maličkú nehnuteľnosť s malým domčekom.
Gróf to podpísal a na základe toho sa vypracovávali ďalšie zápisnice o majetku vydržaním a ich vklad do katastra.
Neskôr nasledoval Dušičkovej nepeňažný vklad do spoločnosti Slánske lesy s.r.o., kde bol spoločníkom a konateľom manžel jej vnučky, podnikateľ Ičo.
Vnuk Károlyiho po prepuknutí kauzy svoje vyjadrenie zmenil a zásadne poprel, že sporné pozemky daroval jeho starý otec svojej údajnej nemanželskej dcére.
Mária Dušičková sa stala majiteľkou pôdy v roku 1998 na základe notárskeho osvedčenia, ktoré jej ako 85-ročnej vydal obžalovaný notár Ferdinand Ontko aj s použitím ďalších osvedčení obsahujúcich nepravdivé skutočnosti o vlastníckom práve.
Podľa súdu Dušičková vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav v skutočnosti zápisnice a ďalšie dokumenty nepodpisovala a robila to za ňu iná osoba. Obžalovaný exriaditeľ katastra v tejto veci podnikateľovi Milanovi Ičovi pomáhal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín