BRATISLAVA, VYŠNÉ NEMECKÉ. V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO by na území Slovenska malo na začiatku pôsobiť približne 1 200 vojakov.
Národná rada však bude rozhodovať o mandáte pre 2 100 vojakov vzhľadom na rokovania o ďalšom posilnení obrany Slovenska.
Vojaci by mali byť najmä vo výcvikových priestoroch Lešť, Kamenica nad Cirochou či na Záhorí.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval na pondelkovom zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť.
Výbor návrh na prítomnosť spojencov odsúhlasil a odporučil ju odobriť aj v parlamente.

Ruské útoky na letisko Užhorod
Minister obrany zdôraznil, že ruská agresia na Ukrajine má priamy bezpečnostný dosah aj na územie Slovenska.
„Zatiaľ vo forme migrácie, vo výraznej miere, a tiež vo forme zvýšeného hybridného pôsobenia Ruskej federácie na našom území. Vzhľadom na to, že očakávame v dohľadnej dobe aj priame vojenské útoky Ruskej federácie na letisko Užhorod, ktoré je na hranici so SR, to má, samozrejme, aj vojenské implikácie," uviedol Naď.
Pripomenul, že o predsunutú prítomnosť NATO požiadali aj ostatné štáty na východnej hranici Aliancie.
Dodal, že Slovensko podľa aktuálnych informácií nie je priamo ohrozené zo strany Ruska.

Prví vojaci už v najbližších dňoch
Česká republika má byť rámcovou krajinou medzinárodnej bojovej skupiny na Slovensku.
Nemecko a Holandsko majú poskytnúť systém Patriot na obranu vzdušného priestoru. Jeho prevádzka je podľa Naďa otázkou niekoľkých týždňov.
Američania by mohli nasadiť systém radarovej techniky Sentinel.
Podľa ministra sa rokuje aj o možnom posilnení ďalších spôsobilostí, napríklad o dronových systémoch, preto navrhnutý mandát ráta až s 2 100 vojakmi.
V prípade schválenia mandátu v Národnej rade SR by mohli prví vojaci prichádzať už najbližšie dni.

Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) sa v hlasovaní zdržala. Zdôvodnila to tým, že si chce ešte naštudovať príslušné dokumenty. Ako však zdôraznila, stanovisko strany Hlas-SD, v ktorej pôsobí, sa nemení a strana prítomnosť vojsk NATO podporí.
Podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina) hlasoval za. Tvrdí, že Sme rodina je jednoznačne za to, aby vojaci z Česka a ďalších krajín posilnili obranu SR.
Poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) a Ondrej Ďurica (nezaradený) hlasovali proti. Z výboru sa ospravedlnili obaja poslanci za stranu Smer.
Posilnená predsunutá prítomnosť NATO na Slovensku je reakciou na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu. Medzinárodnú bojovú skupinu v SR majú tvoriť vojaci z Českej republiky, Holandska, Poľska, Slovinska, Nemecka a USA.
Návrh ešte musí odobriť parlament. Mandát im už schválila vláda, tento týždeň má o ňom rokovať parlament.
Kontrolu hraníc posilnia bezpilotné lietadlá
Kontrolu slovenských hraníc má posilniť systém s bezpilotnými lietadlami. Ministerstvo vnútra (MV) SR bude jeho nákup financovať pomocou európskych grantov, predpokladaná hodnota zákazky je 1,69 milióna eur bez DPH.
Ponuky v rámci verejného obstarávania možno predkladať do 21. apríla. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Systém by mal byť vybavený multisenzorovými kamerovými platformami. Slúžiť má na automatizované denné a nočné monitorovanie terénu a neriadeného vzdušného priestoru v reálnom čase.
"Obsluhu celého systému musia vykonávať iba dvaja pracovníci, od zabezpečenia prípravy na let a vykonanie samotného letu. Let musí byť predprogramovaný tak, aby automaticky riadil misie kliknutím a preklikávaním sa v grafickom používateľskom rozhraní a požadované je aj manuálne ovládanie počas celej operácie," uvádza sa v požiadavkách. Systém má byť tiež mobilný a rýchlo presúvateľný z jedného miesta na druhé.
Nákup bude financovaný v rámci Národného programu Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF). Z celkovej sumy pokryje 75 percent grant z prostriedkov Európskej únie a 25 percent pôjde zo štátneho rozpočtu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín