DOLNÝ ZEMPLÍN. Keď sa vlani v septembri po štvrťstoročí neďaleko obcí Strážne a Veľký Kamenec v Trebišovskom okrese objavila chránená krakľa belasá, ornitológovia to považovali za výnimočnú udalosť.
Tento druh vtáka nazývajú aj drahokamom slovenských nížin.
Kedysi sa na Slovensku vyskytovala pomerne bežne, na začiatku tohto tisícročia však u nás takmer úplne vyhynula.
Krakľa nie je jediným kriticky ohrozeným vtáčím druhom na území nazývanom Medzibodrožie, ktoré sa rozprestiera v Trebišovskom i v Michalovskom okrese.
Majú európsky význam
Pieskové duny, mŕtve ramená, kanály i trvalé močiare. Aj to charakterizuje Medzibodrožie.
Nížinná divočina, takto v minulosti územie ohraničené riekami Bodrog, Tisa a Latorica označili novinári.
Tvoria ho lúky, pasienky aj mimoriadne cenné a jedinečné lužné lesy. Je domovom mnohých vzácnych vtákov európskeho významu.

Sieť mŕtvych ramien, kanálov a mokradí vytvára výnimočné podmienky pre vodnú a močiarnu vegetáciu.
Medzibodrožie rozprestierajúce sa na ploche 33 750 hektárov je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO). V roku 2008 bolo vyhlásené za chránené vtáčie územie.
Hniezdi tam 37 vtáčích druhov európskeho významu, čo je z chránených oblastí najviac na Slovensku. Celkovo tam žije až 254 druhov vtákov.
„K druhom, ktoré sú najviac ohrozené nepriaznivými vplyvmi prostredia, patria chochlačka bielooká, čorík čierny a bahenný, kalužiak červenonohý a všetky volavkovité vtáky. Z ostatných chránených živočíchov je to aj kriticky ohrozená korytnačka močiarna,“ vysvetľuje krajinárka Správy CHKO Latorica Martina Lukáňová.
Vtákom, ktoré menuje, hrozí reálne vyhynutie, ak sa nenájde spôsob, ako tomu zabrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín