Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Rašiho úrad dal majstrovi sveta dotáciu na pivovar. Ten nestojí, jeho vzala NAKA

Hneď po podpise zmluvy sa firmy zbavil.

V tejto lokalite v centre Trebišova má s podporou štátu vyrásť súkromný pivovar za 1,5 milióna eur. (Zdroj: Korzár/Rovena)

TREBIŠOV. Dvestotisíc eur na výstavbu pivovaru v Trebišove má dostať súkromná firma Rovena vďaka zmluve o dotácii s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Tú podpísali v roku 2019, keď bol vicepremiérom Richard Raši, za bývalej vlády Petra Pellegriniho (obaja vtedy Smer, teraz Hlas).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o nenávratný príspevok zo štátneho programu na podporu najmenej rozvinutých regiónov, ktorý trval päť rokov a skončil sa v roku 2020. V súčasnosti v ňom pokračuje rezort ministerky a vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Podľa zámeru má remeselný pivovar v centre mesta s pivným barom a ubytovaním pre 18 hostí vytvoriť osem nových pracovných miest.

Ako spoločnosť uviedla v návrhu pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, celkové náklady na tento projekt môžu dosiahnuť 1,5 milióna eur.

Pivovar chceli začať stavať v marci 2021 a prvých hostí privítať v apríli 2022. Väčšinu štátnej dotácie už firma dostala, no stavebné práce sa ešte nezačali. Okolo Roveny sa však diali zvláštne veci.

SkryťVypnúť reklamu

Stratová firma z rodinného domu

Trebišovská eseročka vznikla v roku 2017.

Do roku 2019, keď získala peniaze od štátu, nevykázala podľa finstatu žiadnych zamestnancov, zisk ani tržby, len straty.

Odvtedy už novšie dáta ani nezverejnila.

Jej jediným zakladajúcim majiteľom a konateľom bol v čase schválenia dotácie iba 24-ročný Trebišovčan Dominik Grega.

Trvalý pobyt mladého podnikateľa i sídlo jeho firmy mali rovnakú adresu, ktorá patrí rodinnému domu v Milhostove.

Úspešný žiadateľ o peniaze od štátu je v športovej komunite známy aj ako majster sveta v silovom trojboji.

Hneď po získaní dotácie skončil

Zmluvu s Rašiho úradom o 200-tisícovom príspevku podpísal Grega 9. októbra 2019, účinnosť nadobudla 12. októbra.

Len niekoľko dní nato, už 18. októbra 2019, zrazu Grega ako konateľ firmy skončil.

Jeho nástupcom sa stal sused z tej istej ulice trebišovského predmestia Milhostov Marián Majovský.

Približne o ďalší mesiac, 28. novembra 2019, vycúval Grega z Roveny úplne aj ako jediný spoločník.

Súvisiaci článok Ministri v Trebišove rozdelili viac ako 1,2 milióna eur Čítajte 

Jej novým vlastníkom sa stala česká akciová spoločnosť Jakre two z Prahy.

SkryťVypnúť reklamu

Aj po zmenách konateľa i spoločníka však Rovena stále sídli v dome na Gregovej domácej adrese.

Podľa Registra partnerov verejného sektora je Grega naďalej konečným užívateľom výhod Roveny.

Razia NAKA a mladík za mrežami

Práve v dome na adrese Gregu aj Roveny zasahovala v marci 2021 Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Akciu s krycím názvom Family potvrdilo Korzáru Prezídium Policajného zboru SR.

Razia sa okrem Trebišova konala aj v Púchove i Košiciach. Tam v minulosti sídlila iná spoločná firma Roveny a Gregu.

Príslušníci NAKA vykonali vlani tri domové prehliadky, päť osobných a dve prehliadky áut. Päť osôb zadržali a obvinili z drogovej a inej trestnej činnosti.

„Štyria sú v súčasnosti vyšetrovaní väzobne. Viac informácií v tomto štádiu vyšetrovania nie je možné poskytnúť,“ uviedla policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Podľa informácií Korzára je jedným z obvinených a väzobne stíhaných mladý Trebišovčan.

Majovský: Nemal peniaze, našiel som investora

Gregov nástupca, súčasný konateľ Roveny Majovský sa pre Korzár vyjadril, že stavba pivovaru sa síce pre povoľovacie procesy zdržala, ale stále je v pláne.

SkryťVypnúť reklamu

Územné rozhodnutie získali v auguste 2021, o stavebné povolenie požiadali v novembri a čakajú naň.

Majovský vysvetľuje, že Rovena zatiaľ nezverejňuje žiadne tržby, lebo pivovar ešte nefunguje. „Má to byť hlavná činnosť firmy. Pokiaľ viem, predtým nefungovala a nemala žiadne obraty.“

O Gregovi, ktorý sa na sociálnej sieti prezentuje fotkami z posilňovne, hovorí, že ho pozná a ani to neskrýva.

„Sme z jednej dediny. Je niekoľkonásobný majster sveta v silovom trojboji, niekedy som ho sponzorsky podporoval. Za to, že predával nejaké steroidy, však nemôžem,“ vraví.

Práve tým, že Grega „tu momentálne nie je“, zdôvodňuje Majovský, prečo firma stále sídli na adrese suseda. Na prepise sa však už podľa neho pracuje.

Tvrdí, že Grega pôvodne chcel budovať pivovar, ale nakoniec predal celú firmu aj s projektom preto, že na to vraj nemal peniaze, no presnejšie dôvody nepozná.

„O pivovare sme sa rozprávali už dávno dosť intenzívne. Mne sa to zdalo ako super nápad, tak som povedal, že s tým viem pomôcť.“

Majovský dodal, že už mal vyhliadnutý pozemok a našiel aj investora, takže on svoje vlastné peniaze do projektu zatiaľ neinvestuje.

V žiadosti o dotáciu i v zmluve vyčíslila ešte Gregova Rovena celkový rozpočet projektu na 250-tisíc, no teraz Majovský deklaruje šesťnásobok - 1,5 milióna.

„Hodnota investície pivovaru bola stále 1,5 milióna, pretože už len samotná technológia na výrobu piva stojí 300-tisíc, takže príspevok mal byť len nejakých ani nie 20 percent. Príspevok bol pôvodne 200-tisíc, čo bola, myslím, maximálna suma, ktorú mohli poskytnúť. S tým, že bol rozdelený na 18-tisíc na projektovú dokumentáciu a zvyšok na realizáciu stavby, asi tak to bolo,“ reagoval Majovský.

Pražské firmy so Slovákmi a finančná skupina

Potom, čo sa Grega Roveny zbavil, ju teraz vlastní pražská firma Jakre two.

Jej jediným akcionárom je Slovák Miroslav Kapolka zo Zlatých Moraviec.

Ten mal podľa Hospodárskych novín blízko k finančnej skupine Istrokapitál.

Súvisiaci článok Zo žraloka len malá rybka. Impérium Maria Hoffmanna sa rozpadlo Čítajte 

Kapolka je jediným členom dozornej rady ďalšej pražskej akciovky Karka two.

Tá sa podľa ekonomického webu zviditeľnila konkurzným návrhom na Chemko Strážske v zápase o túto fabriku medzi finančnými skupinami J&T a Istrokapitál.

Štatutárom Karky two je práve Trebišovčan Majovský – súčasný konateľ Roveny.

Exvlastník hovorí o Majovskom, o Gregovi nepočul

Pivovar má vyrásť na Ulici Milana Rastislava Štefánika na parcelách vo vlastníctve Roveny s celkovou rozlohou okolo 460 metrov štvorcových.

Tieto pozemky patrili pôvodne projektantovi stavby pivovaru Jánovi Stašovi.

Rovena sa stala ich majiteľom podľa katastra až rok po získaní príspevku, v decembri 2020.

Dovtedy, ešte aj v čase podpisu dotácie, jej boli iba prenajaté, pričom na liste vlastníctva ich mala Majovského Karka two.

Navyše tesne predtým, i podľa zmluvy, zas bola ich vlastníkom bližšie nešpecifikovaná fyzická osoba, ktorá ich Rovene tiež len prenajímala.

Napriek tomu Staš tvrdí, že pozemky predával priamo Rovene, ale celý čas komunikoval s Majovským a o Gregovi nikdy nepočul.

„Mohlo to byť rok alebo dva predtým, než sme robili projekt,“ spomína Staš, ktorý v roku 2020 spracoval pre Rovenu aj projektovú dokumentáciu stavby.

Vysvetľuje však, že keď od neho firma parcely kúpila, ešte nevedela, čo tam bude.

„Potom sa asi na základe nejakých skúseností rozhodli, že tam chcú pivovar.“

Vraví, že za pozemky i projekt zaplatili. „Chceli projekt a pozemok, neskúmal som, odkiaľ na to majú. Trochu dlho im trvalo, kým mi za projekt zaplatili, ale zaplatili.“

Doplnil, že na pozemku si chcel pôvodne postaviť priestory pre svoju projektovú kanceláriu, no napokon sa mu naskytla kúpa iného objektu, a tak parcely predal.

Sused Puci s pivovarom nesúhlasí

Vlastníkom susedného, zatiaľ tiež nezastavaného pozemku, je architekt Marian Puci , podľa vlastných slov vzdialený príbuzný trebišovského poslanca Národnej rady i Košického samosprávneho kraja Róberta Puciho (predtým Smer, teraz Hlas).

Súvisiaci článok Róbert Puci už nie je zástupcom primátora Trebišova

Marian Puci nám povedal, že s pivovarom nesúhlasí a stavebnému úradu, ktorým je mesto Trebišov, chce ešte v stavebnom konaní podať pripomienky.

Výroba piva môže byť podľa neho hlučná a rušiť vedľajšie prevádzky s kanceláriami.

„Prekáža nám aj celé pozadie firmy. Najradšej by sme boli, keby sa tej investície vzdali,“ uviedol.

Rašiho úrad to nechal na región

Dotácia pre trebišovský pivovar bola schválená za Pellegriniho vlády, kde regionálny rozvoj a podpora najmenej rozvinutých okresov patrili pod vicepremiéra Rašiho.

Súvisiaci článok Z Rašiho sa má stať vicepremiér, z Petruška primátor Čítajte 

Vtedajší vedúci jeho úradu Patrik Krauspe, ktorý dotáciu Rovene podpisoval, vysvetlil, že čo najviac procesov pri schvaľovaní príspevkov sa snažili nechávať na regióny.

Podľa neho nemali dôvod preverovať, či bola dotácia v poriadku, a kontrolovali len formálnu stránku žiadosti.

Raši reagoval, že všetky podmienky boli stanovené vo výzve okresného úradu.

„O vyplatení príspevku nerozhodoval nikto na úrade podpredsedu vlády, ale výbor najmenej rozvinutého okresu, ktorému predsedal prednosta okresného úradu," dodal Raši.

Pripomína, že všetky žiadosti, ktoré odporučil výbor v okrese, schvaľovala rada vlády pre najmenej rozvinuté okresy, v ktorej boli zástupcovia všetkých týchto okresov a štátnej správy, a žiadosti, ktoré rada odporučila, schvaľovala vláda.

V programe schválili počas rokov 2016 až 2020 približne 900 príspevkov a okresné úrady mali každý rok na rozdelenie pre žiadateľov približne jeden milión eur.

Súvisiaci článok Pellegriniho v Trebišove privítala aj nahnevaná opatrovateľka Čítajte 

Exprednosta: Neverím, že pivovar by prešiel

Bývalý prednosta Okresného úradu v Trebišove Rastislav Petrovič (Smer), ktorý predsedal Výboru pre rozvoj okresu Trebišov, bol odvolaný po zmene vlády.

Na otázku, či si spomína na dotáciu pre trebišovský pivovar, odpovedal, že si to nepamätá a „neverí tomu, že by prešla dotácia pre projekt, ako je pivovar“.

„Ak to aj prešlo hlasovaním, už sme do toho nevstupovali. Dotácie udeľoval úrad podpredsedu vlády, pod nich spadala aj kontrolná činnosť. My sme boli viac-menej len orgán, ktorý projekty odporúčal alebo neodporúčal,“ tvrdí exprednosta.

V roku, keď o dotácii rokovali, vraj maródoval a prešiel ťažkou operáciou. Podľa zápisnice z apríla 2019 však bol na výbore, kde kladne posúdili 200-tisíc Rovene.

Podľa Petroviča na okresnom úrade síce robili prvotnú previerku žiadateľov, ale „na ich plusy a mínusy“ sa podrobnejšie nepozerali.

Prioritou vraj bolo, že firmy sa zaviazali zamestnať „dvoch alebo troch ľudí“ alebo ponúkali rozvoj výrobkov špecifických pre okres či podporu turizmu.

Najvyšší kontrolný úrad po skončení programu kritizoval, že zápisnice z rokovaní výborov pre rozvoj okresov neobsahovali detailné informácie o kritériách, na základe ktorých rozhodovali o zaradení projektu do návrhu ročných priorít.

Úrad tiež upozornil, že transparentné kritériá neboli ani súčasťou výziev.

Primátor: Pivovar sme hodnotili pozitívne

Aj mesto Trebišov dostalo regionálnu dotáciu 316-tisíc na rekonštrukciu plavárne.

Súvisiaci článok Trebišovskí poslanci riešili plaváreň, chcú polmiliónovú dotáciu Čítajte 

Primátor Marek Čižmár (nezávislý), ktorý bol tiež členom Výboru pre rozvoj okresu Trebišov, hovorí, že museli splniť najmä podmienky súvisiace so zamestnanosťou, čo bola priorita pri schvaľovaní regionálnych príspevkov.

„Vybudovanie pivovaru bolo predstavené ako projekt, ktorý má podporiť služby a ubytovacie kapacity, čo sa vyhodnotilo pozitívne,“ vysvetľuje Čižmár.

Zdôrazňuje, že pre tento región je každá investícia v oblasti rozvoja služieb dôležitá. „Potrebujeme, aby sa tu rozvíjala zamestnanosť. Nemôže sa tu robiť hocičo, ale keď príde projekt, ktorý podporí služby, sme radi, pretože ťažko očakávať, že do tohto regiónu budú mieriť investori vo veľkom,“ dodal.

Súvisiaci článok Fotogaléria: Fitnes zóna i saunový svet, v Trebišove otvorili vynovenú plaváreň Čítajte 

Pivovarníčka: Trebišov má bližšie k vínu

Podpredsedníčka Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Beáta Murková má 20-ročné skúsenosti s vedením remeselného pivovaru v Košiciach.

Trebišov podľa nej nie je spojený s tradíciou piva a skôr má bližšie k vinárstvu.

„Otázne je aj to, či bude v Trebišove po remeselných pivách dopyt a či bude projekt schopný v takom prostredí čeliť pivovarom, ktoré vyrábajú kvantá piva a môžu si dovoliť ponúkať ich za nižšiu cenu.“

Všeobecne podľa Murkovej zároveň nie je ideálne obdobie pustiť sa do veľkého podnikania v gastro sektore.

Majovský však dúfa, že kým projekt zrealizujú, pandémia pominie. „Remeselné pivovary sú teraz navyše trendom. Sám som ich navštívil dosť veľa v Čechách aj na Slovensku a fungujú dobre. Nehovorím, že je to najlepší biznis na Slovensku, ale v Trebišove by to malo fungovať,“ povedal.

Súvisiaci článok Covid zdecimoval gastro, skončil takmer každý tretí podnik. Prevádzkar: Sme na kolenách Čítajte 

Pracovné miesta musia udržať tri roky

Murková upozorňuje, že posledné dva roky úplne zmenili správanie ľudí. „Už pred pandémiou bolo veľmi ťažké ľudí naučiť, že vaše remeselné pivo je naozaj to najlepšie,“ komentuje udržateľnosť projektu.

Podnik podporený regionálnym príspevkom nemôže len tak skrachovať, určitý čas musí fungovať. Podľa zmluvy so štátom sú súkromní prijímatelia povinní vytvoriť deklarovaný počet pracovných miest a udržať ich po dobu podľa schémy pomoci.

Pre projekty zazmluvnené do roku 2020 je udržateľnosť tri roky, pre projekty podporené od roku 2021 sú to už len dva roky.

Rovena má v zmluve päť pracovných miest, neskôr v rámci EIA uviedla osem.

Raši dodal, že ak vytvorí toľko pracovných miest, ako deklarovala, a udrží ich, projekt môže prispieť k zvýšeniu zamestnanosti v najmenej rozvinutom okrese.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktoré vedie vicepremiérka Remišová, na otázku, či súkromný pivovar korešponduje s ideou rozvoja regiónu, uviedlo, že príspevok „je určený najmä na podporu tvorby pracovných miest v najmenej rozvinutom okrese s preferenciou zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.“

Súvisiaci článok Vláda podporí 39 projektov v najmenej rozvinutých okresoch Košického kraja Čítajte 

Marcinčin: Dotácie nielen pre existujúce firmy

Regionálny príspevok nie je určený len na podporu firiem či podnikov, ale aj na iné investície, napríklad i pre základné školy alebo na rozvoj cestovného ruchu.

Autor programu podpory regiónov Anton Marcinčin, ktorý bol v rokoch 2016 až 2018 splnomocnencom vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov, tiež vysvetľuje, že počiatočná idea nebola podporovať len existujúce firmy.

„Mne nedávalo zmysel dávať dotácie firmám, ktoré majú obrovské zisky a tržby, ale skôr takým, ktoré sú úplne na začiatku alebo nemajú veľa peňazí a chcú robiť inovácie či rozšíriť produkciu. Napríklad obecný podnik, ktorý má ešte len vzniknúť, nemá žiadne tržby ani ľudí,“ hovorí.

Pripomína, že ministerstvo môže od akejkoľvek zmluvy odstúpiť, ak sa kontrolou preukáže, že prijímateľ napríklad bezdôvodne pozastavil realizáciu projektu.

Najvyšší kontrolný úrad však kritizoval i absenciu finančných kontrol na mieste u prijímateľov, ktorých projekty boli rizikové z pohľadu nenaplnenia účelu zmluvy.

Konštatoval, že za roky 2019 až 2020 urobilo ministerstvo iba jednu takú kontrolu.

Súvisiaci článok Prešovský kraj dostane z regionálneho príspevku vyše milión eur Čítajte 

Vracala peniaze, dostala 181-tisíc, čas sa kráti

Navyše z rezortu neboli ani vlani v okrese Trebišov na žiadnej finančnej kontrole priamo na mieste, tie presunuli na tento rok. Argumentujú pandémiou covidu.

Ako sme však zistili, Rovenu už predsa kontrolovali a prvú časť príspevku vo výške 6 400 eur ešte v roku 2020 aj vracala.

Nešlo o kontrolu na mieste, ale na základe správy o realizácii projektu. Vyplynulo z nej, že firma nepoužila peniaze v oprávnenom období podľa zmluvy a zákona.

Neskôr na základe rovnakej kontroly už nedostatky nezistili, a tak Rovena dotáciu dostala.

Trebišovskej firme bola doteraz vyplatená časť príspevku vo výške 181-tisíc eur.

Pri poslednej kontrole vlani si podľa ministerstva Rovena splnila zmluvnú povinnosť a predložila priebežnú správu o realizácii projektu.

Ako rezort informoval, firma musí predložiť ďalšie vyúčtovanie príspevku do polovice apríla a využiť ho môže najneskôr do konca roka 2022.

Raši hovorí, že ak bol regionálny príspevok pre trebišovskú eseročku schválený v súlade s pravidlami výzvy a Rovena ich dodrží, projekt by sa mal dokončiť.

„Ak sa to nepodarí, respektíve boli porušené pravidlá, mala by príspevok vrátiť,“ vyhlásil exvicepremiér.

Súvisiaci článok Župan dostal od Rašiho stopku na zasadnutie vlády v Čani Čítajte 

Projekt je financovaný z prostriedkov Akadémie investigatívnej žurnalistiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu