STRÁŽSKE. Hasiči zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Humenné odstránili ďalšie 200-litrové sudy s PCB látkami v lokalite 'Ošipáreň', ktoré obsahovali Delór 106 - derivát PCB, ako aj destilačné zvyšky z výroby PCB látok v tekutom stave.
V rámci pokračujúcich prác v areáli bývalého závodu Chemko Strážske bolo zatiaľ naplnených osem kontajnerov.
Informovala o tom Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.
„Medzi plastovými sudmi bolo aj osem sudov s vysokokoncentrovanou kyselinou chlórovodíkovou. Polovica tekutého objemu sudov preto musela byť odčerpaná a následne zasypaná vápencom z dôvodu neutralizácie. Sudy mohli byť potom bezpečne premiestnené do certifikovaných kontajnerov, ktoré majú objem viac ako 20 000 litrov," uviedla Tuchyňová.

Vyliate látky stuhli, museli ich rozbíjať
Ako ďalej povedala, odstránením sudov a vyrezaním kotercov si hasiči vytvorili dostatočný priestor na vyskladňovanie ďalších, menších 50-litrových kovových sudov, z ktorých bola časť poškodená.
„V dôsledku vyliatia PCB látok a ich stuhnutia došlo k vytvoreniu rozmerného zlepenca, ktorý musia hasiči pomocou zbíjacieho kladiva a krompáčov rozbíjať na menšie kusy. Tie budú spolu s destilačnými zvyškami vyvezené nakladačom do kontajnera," priblížila Tuchyňová.
Pomáha laboratórium na kolesách
Rýchla analýza obsahu sudov je podľa jej slov možná vďaka mobilnému laboratóriu Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Jasov, ktorá priebežne odoberá vzorky z obsahu sudov.
Vďaka ich súčinnosti môžu hasiči vykonávajúci sanačné práce prispôsobiť ochranné a pracovné prostriedky látkam, s ktorými prichádzajú do styku.
Práce budú podľa veliteľa brigády Mariána Pouchana pokračovať minimálne do konca mesiaca.
S odstraňovaním sudov s toxickými látkami začali hasiči z Humenného 5. novembra.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín