Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Senianske rybníky navštívil vzácny hosť, pelikán sa zdrží niekoľko týždňov

Najbližšie hniezdi na brehoch Čierneho mora.

Pelikán ružový. (Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko)

SENNÉ. O tom, že Chránené vtáčie územie Senianske rybníky na rozhraní okresov Michalovce a Sobrance je najvýznamnejšou migračnou zastávkou pre vtáky zo širokého okolia, svedčí aj aktuálne pozorovanie „nevšedného hosťa" pelikána ružového (Pelecanus onocrotalus).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvod jeho návštevy vodnej plochy vzdialenej niekoľko sto kilometrov severne od jeho prirodzeného výskytu v delte Dunaja v Rumunsku si nevedia vysvetliť ani ornitológovia.

„Nevieme, čo u nás robí. Pravdepodobne sa počas jesennej migrácie 'zatúlal'. Je to vodný vták, takže asi letel pozdĺž Dunaja, potom Tisy a nejako na Latoricu a potom sa cez Uh a Laborec dostal až na Senianske rybníky, kde práve teraz prebiehajú aj výlovy rýb, takže je tam veľká koncentrácia vodného vtáctva, čo ho tiež mohlo pritiahnuť," povedal Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko s tým, že k Slovensku najbližšie prirodzené hniezdiská pelikána ružového sú na pobreží Čierneho mora. Na Slovensku je jeho výskyt zaznamenaný raritne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ornitológovia predpokladajú, že vzhľadom na dostatok potravy a za predpokladu priaznivého počasia a dostatku pokoja sa pelikán na Senianskych rybníkoch zdrží aj niekoľko týždňov.

„Ak bude zdravý a v poriadku, nakoniec sa poberie späť na juh," uzavrel Repel.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu