MICHALOVCE. Dlhé roky pôsobil Pavol Skyba ako plavčík - záchranár na Zemplínskej šírave. Stále je plavčíkom, pôsobí na bazénoch v Klokočove a Kaluži, ale na otvorenej vode už nie. Tá ostala úplne bez plavčíkov.
Na chýbajúcu vodnú záchrannú službu na slovenských vodných nádržiach upozorňujú aktivisti, starostovia i návštevníci už dlhší čas.
Počas tohto leta došlo k viacerým úmrtiam na Zemplínskej šírave či na Domaši.
„Kvalifikovaný plavčík na pláži nie je Superman, ale pôsobí v rámci prevencie a pri zásahu má ten topiaci sa aspoň nejakú šancu na záchranu,“ hovorí pre Korzár Pavol Skyba, ktorý sa tejto činnosti venuje už vyše tridsať rokov.

„V roku 1988 náš gestor Milan Kručay, jeden zo spoluzakladateľov vodnej záchrannej služby, v rámci letnej aktivity ponúkol možnosť sa dať vyškoliť na plavčíka. Neváhal som, urobil som si špeciálny výcvik a robím to dodnes,“ hovorí vyštudovaný učiteľ, inak riaditeľ školy, ktorý každé letné prázdniny, v rámci dovolenky, robil plavčíka na Šírave.
„Nebol som 32 rokov pri mori,“ podotýka.
Čo ho na tom baví? „Ťažko sa to špecifikuje. Je to niečo vo vnútri, je v tom srdiečko. Najkrajší pocit na svete je, keď niekomu zachránite ľudský život. Tomu sa nevyrovná nič.“
Z pláží sú „táboriská“
Na otvorenej vode už teda vodných záchranárov niet. Posledná pláž na Zemplínskej šírave „padla“, obec Vinné ju nevládala dotovať zo svojho rozpočtu. Obce preklasifikovali pláže na táboriská, na ktoré plavčíkov už vraj netreba a kúpanie je na vlastné riziko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín