ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. V priehrade Zemplínska šírava pri Michalovciach zahynul v sobotu známy muzikant Ľuboš Didik.

Hral na klávesy a akordeón v skupine Rolland z Čirča. Táto kapela už vyše 20 rokov vystupuje na rôznych podujatiach, na koncertoch, festivaloch, ale aj na svadbách a oslavách, vydala trinásť hudobných nosičov.
O úmrtí Ľuboša Didika informovala skupina na svojom profile na sociálnej sieti, pre Korzár ho potvrdil kapelník Miroslav Gernát.
K tragédii došlo vo vodách Zemplínskej šíravy, v blízkosti strediska Kamenec. Hudobník si bol zaplávať, nevládal sa vrátiť a nemal ho kto zachrániť.
„Bol s ním druhý kolega. Išli na Šíravu, lebo sme mali ako kapela tento víkend voľno,“ povedal Gernát pre Korzár.
Svoje dohodnuté záväzky sa bude snažiť skupina dodržať.
Ako sa to stalo

„Stalo sa to pri Kamenci, neviem presne kde. Boli si s kolegom zaplávať. Kolega nám rozprával, že boli už dosť ďaleko, preto sa vrátil naspäť, lebo už nevládal. Ľuboš ešte plával ďalej,“ opisoval muzikant situáciu, ktorá predchádzala skonu jeho spoluhráča.
Ten kričal o pomoc, ale bol zrejme dosť ďaleko od brehu, nemal ho kto zachrániť.
„Sú dovolenky, boli si zaplávať. Ťažko povedať, či bol dobrý plavec, profesionál nebol, ale plávať vedel,“ uviedol Gernát.
Didik bol aj po operácii nohy, mal v nej skrutku, možné je, že aj toto malo vplyv na danú udalosť. „Ťažko povedať...“
Oživovali ho
Na Zemplínskej šírave chýba záchranná služba. Kým dorazili príslušníci Hasičského a záchranného zboru, prešlo vraj pätnásť až dvadsať minút, muža vytiahli a začali ho oživovať.
To mohlo trvať pol hodiny. „Naskočil“ im, ale napokon to nestačilo a jeho život sa zachrániť nepodarilo.
"V súvislosti so sobotným utopením 38-ročného muža z okresu Stará Ľubovňa prijala polícia trestné oznámenie pre podozrenie z usmrtenia. Podľa výsledkov pitvy bude rozhodnuté o ďalšom postupe," informovali policajti na sociálnej sieti.
Žiadajú vrátiť vodnú záchrannú službu
Tragická udalosť opäť primala miestnych aktivistov, aby apelovali na štát, konkrétne na ministerstvo vnútra, aby bola zriadená záchranná vodná služba.

Podobné výzvy odznievali opakovane, pred rokom na rovnaký problém poukazovali aktivisti a starostovia obcí z okolia vodnej nádrže Veľká Domaša.
Ako informovala predsedníčka občianskeho združenia Šíravania Anna Ledžinská na facebookovej stránke skupiny, vodnému záchranárovi Pavlovi Skybovi, ktorý má za sebou viac ako 30 sezón na otvorenej vode na Šírave, povedala do telefónu, aby nehádzali flintu do žita.

„Bolo to v rovnakom čase, keď sa ľudia na brehu pozerali na topiaceho sa muža v rekreačnom stredisku v Kaluži a nedokázali mu pomôcť. Lenže, v tej chvíli sme o tom nevedeli. Dohadovali sme sa na tom, kedy pôjdeme ku prístavu natáčať videá ako prevenciu pred utopeniami, ako to bolo vlani. Obaja frustrovaní, že nedokážeme po všetkej tej námahe zmeniť tú šialenú situáciu, keď tu máme tisícky ľudí v otvorenej vode a plavčíka ani jedného.“
So záchranárom si vraveli, či to nie je málo a zbytočné riešiť tento stav nejakými videami.
„No, čo iné môžeme? Celá doteraz budovaná sieť plavčíkov sa mu rozpadla pod rukami. Vravím mu, že musíme robiť aspoň niečo. Je to lepšie ako nič,“ uviedla s tým, že je to dlhý boj za veci, ktoré mal zabezpečiť štát.
Vzdať sa nechcú, chystajú spísanie petície.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín