VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Obec Somotor v Trebišovskom okrese a obec Vysoká nad Uhom v Michalovskom okrese majú za sebou sériu výrazných horúčav.
Obyvatelia si tam zažili supertropické dni. Meteorológovia tento pojem používajú, ak denná maximálna teplota dosiahla alebo prekročila 35 stupňov Celzia.
V oboch obciach zaznamenali takéto horúčavy tri dni po sebe, a to od 23. do 25. júna.
„Znamená to vyrovnanie extrému neprerušeného staničného výskytu takýchto dní v mesiaci jún. Doposiaľ sme evidovali spolu tri prípady 3-dňovej série supertropických dní; po jednom v júni 1994, 2012 a 2019,“ konštatuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v analýze.
Jej autormi sú klimatológovia Jozef Pecho, Dalibor Výberči a Pavol Faško. SHMÚ ju zverejnil 28. júna.
Vlna horúčav
Somotor sa tiež radí medzi miesta, kde bol v uplynulom období vyrovnaný alebo prekonaný rekord najdlhšej júnovej série tropických dní, teda s teplotou rovnou alebo vyššou ako 30 stupňov Celzia.
„V Somotore a Dudinciach ich výskyt dokonca nebol prerušený od začiatku vlny až do dnešného dňa, čo fakticky znamená, že vlna horúčav začatá v polovici júna ešte stále trvá.“
SHMÚ popisuje, že do 28. júna zaznamenala stanica v tejto obci už trinásty tropický deň po sebe.
„Sériou v Somotore bol teda prekonaný historický extrém najdlhšieho neprerušeného výskytu tropických dní v júni na konkrétnej meteorologickej stanici. Až do dneška to bolo najviac 12 dní v Lelese (tiež okres Trebišov - pozn. red.) v júni 1964.
Košice, Poprad, Trebišov
Tropické maximá očakával SHMÚ i ďalšie dni, čo sa zatiaľ potvrdilo. Predpoklad, že sa rekordná séria pravdepodobne ešte predĺži na konečných 15 júnových dní, sa tak zrejme naplní.
V takom prípade by mal byť prekonaný ďalší teplotný rekord. „Zo staníc, kde bola pôvodná dlhá séria tropických dní v tejto vlne horúčav bola ukončená, trvala najdlhšie 10 dní v Mužle (obec v okrese Nové Zámky - pozn. red.).“
Niektoré dni boli denné júnové teploty extrémne. V už spomínanom Somotore teplota vyskočila 24. júna na 37 stupňov Celzia. Vyrovnané, respektíve prekonané boli extrémne teploty na viacerých meteorologických staniciach.
Nový rekordný údaj si pripísala stanica Košice-letisko (34,8 °C) za rovných 100 rokov jej prevádzky, v Trebišove-Milhostove (35,9 °C) za uplynulých minimálne 92 rokov alebo v Poprade (33,5 °C) za 76 rokov.
Významná udalosť
Klimatológovia konštatujú, že táto perióda veľmi vysokých teplôt vzduchu bude zaradená medzi popredné júnové udalosti tohto druhu v doterajšej histórii meteorologických pozorovaní na Slovensku, keď prepísala aj niektoré celoslovenské historické teplotné rekordy pre mesiac jún.
„Klimatologická významnosť vlny tkvie nielen v dosiahnutej úrovni vysokých teplôt, ale azda ešte o čosi viac z hľadiska sériového výskytu dní s charakteristicky vysokými hodnotami teploty vzduchu. V niektorých oblastiach dokonca stále nebol prerušený výskyt tropických dní a vlna horúčav tak ďalej pokračuje,“ hodnotia klimatológovia.
Pod pocitovo ešte výraznejšie horúčavy sa podpísal i fakt, že sa vyskytovala len malá oblačnosť, čo ešte podporilo prehrievanie lokalít.
„Teplota vzduchu sa v priebehu vlny horúčav udržiavala na vysokej úrovni aj v neskorších večerných hodinách, počas noci a ráno, čo sa náležite premietlo aj do vysokých denných teplotných priemerov. Veľmi príznačným sprievodným javom počas vlny horúčav bolo aj silne, ojedinele až vyčerpávajúco dusné počasie, keďže vysoké teploty vzduchu boli sprevádzané vyššou vlhkosťou vzduchu,“ komentuje analýza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín