ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Na nedávnej pracovnej návšteve v Zemplíne štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Dušan Velič (Za ľudí) diskutoval s miestnymi aj o rozvoji turizmu na Zemplínskej šírave.

Slovenské more má podľa jeho slov veľký potenciál a ministerstvo môže byť nápomocné malými, čiastkovými projektmi.
Šírava je však spojená so starými environmentálnymi záťažami.
Polychlórované bifenyly (PCB) z bývalého národného podniku Chemko Strážske sa roky ukladali na dne nádrže.
Velič priblížil, že na odstránenie PCB z bahna z dna jazier už zahraničie pozná inovačný prístup.
„Hovorili sme o tom, že si kompetentní nevedia predstaviť, že by sa všetko vybagrovalo, dekontaminovalo. Čo by bolo s hlinou? V Amerike a v Holandsku som videl umelé kopce, možno vedľa Šíravy by vzniklo zimné stredisko. Kopy hliny by vyschli, stavebne sa stabilizovali a možno by sa na nich dali urobiť malé lyžiarske vleky. Je to inovačný prístup. Treba sa s tým nejako popasovať,“ povedal.
Starostka Hudáčková: Uvažovalo sa o tom

Zaujímalo nás, ako sa na takýto nápad pozerajú miestni.
Je pre nich len utopistický zámer, ktorý nikdy neuzrie svetlo sveta?
„Vítame všetko, čo prispeje k likvidácii PCB látok z nášho priestoru, máme však pochybnosť, či je vôbec reálne hovoriť o odstránení kontaminovaného bahna z dna Zemplínskej šíravy, a máme pochybnosť aj o tom, či ich ponechanie v lyžiarskom svahu je bezpečnejšie ako v bahne na dne Šíravy,“ vyslovil sa primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer-SD).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín