BRATISLAVA, MICHALOVCE. Generálna prokuratúra (GP) SR vydala pokyn na opätovné začatie trestného stíhania v kauze odmeny pre advokátsku kanceláriu, ktorá zastupovala Michalovce v dlhoročnom spore mesta so spoločnosťou MediPark Košice.
Potvrdil to hovorca GP SR Dalibor Skladan.
„Môžeme potvrdiť, že GP SR uložila podriadenému prokurátorovi pokyn, aby zabezpečil opätovné vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania v prípade porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," uviedol Skladan.
Námietky Generálnej prokuratúry

GP SR skonštatovala, že orgány činné v trestnom konaní nezistili a neobjasnili skutkový stav veci v takom rozsahu, ako im ukladá Trestný poriadok, a tiež nevyhodnotili vykonané dôkazy takým spôsobom, ako to predpokladá Trestný poriadok.
V prípade výberu advokátskej kancelárie poslanec Košického samosprávneho kraja a mestský poslanec Michaloviec Milan Kaplan (klub Nové Michalovce) podal v minulosti podnet na preskúmanie zákonnosti v trestnom konaní na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Michalovciach.
Prípadom sa zaoberali Okresná aj Krajská prokuratúra v Košiciach.
Napokon prokurátor i vyšetrovateľ trestné stíhanie v roku 2018 zastavili.
Bez schválenia a verejnej súťaže

Na právne služby si primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer-SD) vybral advokátsku kanceláriu známeho advokáta Radomíra Bžána, ktorej konečná suma za služby bola 480 000 eur.
Zahorčák tak urobil, podľa oznámenia Kaplana, sám a bez schválenia mestským zastupiteľstvom a bez verejného obstarávania.
Poslanec v minulosti okrem trestného podania adresoval aj podnet Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Ten po vykonanej kontrole skonštatoval, že pri predmetnom obstarávaní právnych služieb zistil porušenie zákona.
Bžán odmenu nevrátil
Advokátska kancelária Radomíra Bžána vtedy v stanovisku uviedla, že všetky uzatvorené zmluvy medzi mestom Michalovce a jej kanceláriou považuje za platné a uzatvorené v súlade s platným právnym poriadkom SR.
„Podľa informácií našej advokátskej kancelárie nedošlo zo strany ÚVO ku konštatovaniu, že prípadné pochybenia mesta Michalovce pri verejnom obstarávaní, na ktorom sa zúčastnila aj naša advokátska kancelária, mali vplyv na jeho výsledky. Ak by aj mesto Michalovce postupovalo v tejto veci inak, odmena za poskytovanie právnych služieb v tejto veci mohla byť viacnásobne vyššia, ako bola odmena našej advokátskej kancelárie, a zároveň nemuselo dôjsť k zdarnému výsledku v podobe úspechu mesta Michalovce," uviedla v stanovisku advokátska kancelária, ktorá podľa neho vrátenie odmeny nezvažovala.
Mesto Michalovce sa v roku 2014 dostalo do súdneho sporu so súkromnou spoločnosťou, ktorá od neho žiadala vyplatiť takmer 8,7 milióna eur.
Súvisel s vybudovaním parkovacieho domu.
Právne služby mestu na základe štyroch uzatvorených zmlúv poskytla advokátska kancelária Radomíra Bžána.
Advokát Bžán sa stal počas vlády Smeru známym po tom, ako sa zverejnila výška jeho odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.
Bžán mal dostať za zastupovanie štátu počas arbitráže o elektráreň Gabčíkovo 77 miliónov eur, odmena sa neskôr znížila na 17,5 milióna eur.
Jeho meno figuruje aj v ďalších medializovaných prípadoch.
Úrad hovoril o pochybení
Výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) hovoria v tejto súvislosti o pochybení. Mesto tvrdí, že postupovalo správne.
Výsledkom kontroly, ako sa uvádza v protokole, bolo zistenie, že mesto svojím postupom porušilo, respektíve konalo v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, „keď kontrolovaný (mesto - pozn. red.) rozdelil predmet zákazky, čím znížil jej skutočnú hodnotu. V dôsledku uvedeného mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, pričom uvedené konanie kontrolovaného mohlo mať vplyv na výsledok predmetného verejného obstarávania".
Mesto malo podľa kontrolnej skupiny vyhlásiť riadne verejné obstarávanie.
Podľa nej je totiž zrejmé, že celková hodnota uzatvorených zmlúv je minimálne 404 000 eur, a teda ide o nadlimitnú zákazku na poskytnutie služieb.
„Kontrolovaný by tak v prípade správne nastavených kritérií mohol získať nielen lacnejšiu, ale (teoreticky) aj jeho potrebám viac vyhovujúcu ponuku," uvádza sa v protokole.
„Úrad okrem posúdenia možnosti uloženia pokuty podľa zistených porušení zákona zváži aj podanie žaloby na prípadnú neplatnosť uzatvorených zmlúv," informovala v minulosti hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.
Primátor: Postupovali sme správne
Primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer) vtedy pre médiá uviedol, že k hodnoteniu kontrolnej skupiny zaujalo mesto zásadne iné stanovisko.
„My sme robili štyri obstarávania, každú vec samostatne. Podľa názoru tejto kontrolnej skupiny malo ísť o jedno výberové konanie na celý proces. My sme presvedčení, že sme postupovali správne. Napokon, aj ceny, ktoré sa tam objavovali, nám dávajú za pravdu, že aj takýmto spôsobom sme hľadali najúspornejšiu a pre mesto najvhodnejšiu formu," vysvetlil.
Dodal, že kým suma, ktorú mesto advokátskej kancelárii za právne služby zaplatilo, sa pohybuje okolo 500 000 eur, ostatné ponuky boli na úrovni približne 900 000 eur.
Podstatné je podľa neho to, že mesto bolo v niekoľkomiliónovom spore úspešné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín