TREBIŠOV. Okres Trebišov je v rámci celorepublikových epidemiologických analýz hodnotený ako okres s vysokým rizikom prenosu ochorenia Covid-19 s postupným nárastom počtu osôb s pozitívnym výsledkom PCR či antigénového testu.
Na národnej úrovni platí v tomto období štvrtý stupeň varovania, teda čierna farba.
Trebišov - stupeň tretí
Podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v hodnotení rizikových indikátorov za ostatných 7, respektíve 14 dní, pre okres Trebišov platí tretí stupeň varovania, ale s tendenciou nárastu počtu osôb s pozitívnym výsledkom RT PCR testovania v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 1,2-krát.
„Podľa hodnotenia sedemdňovej incidencie ochorení je náš okres zaradený medzi 28 kritických okresov aj na základe výsledkov dvoch kôl skríningového antigénového testovania. Pre celé Slovensko platia prísne protiepidemické opatrenia, týkajúce sa včasnej izolácie osôb pozitívnych na ochorenie Covid-19 a karantény osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, a opatrenia pri ohrození verejného zdravia o obmedzeniach prevádzok a hromadných podujatí,“ povedala nám Terézia Konevičová, okresná hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove.
Ich úrad vývoj epidemiologickej situácie v okrese Trebišov nepretržite monitoruje, denne vyhodnocuje a prijíma adekvátne preventívne opatrenia v závislosti od intenzity šírenia SARS- CoV-2.
Vydali vlastné vyhlášky s opatreniami
Na základe nepriaznivej epidemiologickej situácie v okrese Trebišov boli už koncom minulého roka nariadené prísnejšie regionálne opatrenia ich vlastnou vyhláškou.
Na základe hláseného počtu osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testovania z 1. kola skríningového testovania u obyvateľov marginalizovanej rómskej komunity v meste Trebišov a zhodnotenia podmienok bývania v danej lokalite u osôb s nariadenou domácou izoláciou vydal RÚVZ osobitnú vyhlášku z 27. januára.
Nariadili v nej konkrétne opatrenia pre mesto Trebišov.

Z rovnakého dôvodu, pre vyšší počet osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testovania osôb žijúcich v Bačkove, takto RÚVZ postupoval aj v tejto obci.
Cieľom preventívne orientovaných opatrení je včasná izolácia pozitívne testovaných osôb a osôb podozrivých z nákazy na zamedzenie šírenia infekcie v komunitách a v populácii.
V tomto týždni sa intenzívnejšie overujú v laboratóriách vzorky PCR pozitívnych testov na nový, britský variant vírusu B117.
Podľa výsledkov prezentovaných ministrom zdravotníctva bol tento britský variant vírusu detekovaný aj vo vzorkách s RT PCR pozitívnym výsledkom laboratórne vyšetrených vzoriek biologického materiálu u testovaných osôb s trvalým pobytom v okrese Trebišov.
Korešponduje to aj s vysokým nárastom pozitívnych testov v ostatných dvoch-troch týždňoch v okrese Trebišov.
Infikovaných pribúda
Pokiaľ ide o hodnotenie z pohľadu geografického, hygienici evidujú osoby s pozitívnym výsledkom testu s rovnomerným rozšírením vo všetkých obciach a mestách v okrese Trebišov.
Priebežne sú teda prijímané potrebné preventívne karanténne opatrenia na zastavenie šírenia ochorenia zo známych ohnísk, vrátane monitorovania dodržiavania domácej izolácie.
RÚVZ Trebišov v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru vykonáva kontroly dodržiavania nariadenej domácej izolácie.
„V rámci celoštátnych analýz sú údaje ku koncu tohto týždňa za náš okres v najdôležitejších hodnotených ukazovateľoch narastajúce. Incidencia za 7 dní je 406, za predchádzajúci týždeň bolo 325 osôb s pozitívnym RT PCR výsledkom. Incidencia za 14 dní v okrese Trebišov bola 1 862 prípadov. Sú to spolu pozitívne PCR aj antigénové testy, z toho 98 osôb s pozitívnym výsledkom bolo vo veku nad 65 rokov. Celkový počet testovaných osôb od začiatku pandémie je doteraz 17 162,“ konštatovala Konevičová.
Dve vakcinačné centrá
V okrese Trebišov už fungujú dve vakcinačné centrá. Jedno je v trebišovskej nemocnici a druhé v nemocnici v Kráľovskom Chlmci.
Privítali to najmä obyvatelia krajného juhovýchodu, ktorí by inak do okresného sídla mali napríklad len z obce Veľké Trakany jedným smerom prekonať vzdialenosť až 70 kilometrov.
V okresnom sídle začali podávať vakcíny už 7. januára. Denne v pracovných dňoch od 9. hodiny do pol štvrtej popoludní s prestávkou na obed zaočkujú zhruba 250 záujemcov, ktorí sa prihlasujú cez centrálny elektronický systém. Ide najmä o zdravotníkov a seniorov nad 75 rokov.
„Vakcinujeme predovšetkým obyvateľov Trebišova a okolia, nie je však vydaná striktná rajonizácia a teda môžeme zaočkovať aj obyvateľov s trvalým bydliskom v iných regiónoch, pokiaľ o očkovanie u nás prejavia záujem. Do štvrtka popoludnia sme zaočkovali 1 909 ľudí,“ informoval nás Juraj Bazár, riaditeľ nemocnice v Trebišove.
V Nemocnici s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci vakcinujú každý deň od 8. do 17. hodiny, okrem víkendu a piatka.
Riaditeľka Klára Hencelová uviedla, že očkujú podľa platných centrálnych zásad, začali prvého februára a do štvrtka zaočkovali už takmer 900 obyvateľov okolitého regiónu a Pobodrožia. Denne pribúda asi stovka zaočkovaných.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín