TREBIŠOV. Za mestom Trebišov, v časti Nová Koronč, sa v uplynulých dňoch uskutočnil 8. ročník festivalu Skapal pes fest.
Prevažne na voľnom priestranstve sa stretli členovia rôznych neformálnych zoskupení, občianskych združení, umelci, hudobníci, speváci i amatérski herci zo Slovenska i zahraničia.
Stanovali tam aj mladé rodiny s deťmi.
Témy workshopov, besied a výmeny názorov i skúseností boli z rôznych oblastí života.
Najviac sa zamerali na ochranu životného prostredia, čo sa odrazilo aj v prednesoch, pesničkách a umeleckých prejavoch.
Ukazuje sa, že mladá generácia je zapálená za zmenu vzťahu k životu na Zemi, čo dáva evidentne najavo aj vo svojich postojoch.
Vystavovali Pozorovatelia Krajiny
Výrazné to bolo aj v prácach štyroch výtvarníkov na vernisáži výstavy pod názvom Pozorovatelia Krajiny.
Reagovali na krajinu, človeka v nej a divočinu, tú reálnu, ale aj imaginárnu.
Juliana Mrvová a Marek Halász žijú v Honte, kde dlhodobo skúmajú krajinu a svoj vzťah k nej.
Marek nám povedal, že rovnako hlboko sa venuje aj štruktúram vlastného domu, ktorý je z roku 1850.
Organizátor umeleckej výstavy bol jeden z prezentovaných autorov Oto Hudec.
Počas dvoch dní sa publiku predstavilo vyše 20 prevažne začínajúcich kapiel a spevákov, ktorí zaujali hlasovým prejavom aj pútavými textami piesní.
Týmto zaujala aj Rebeka Bizubová, študentka druhého ročníka filmovej dokumentárnej tvorby Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Z hudobného odboru má dve zlaté a jedno strieborné pásmo zo súťaže Musica Camerata v Bratislave.
Nevšedný nápad z odpadu v Hornáde
Už niekoľko ročníkov nechýbali na festivale zástupcovia Lesoochranárskeho združenia VLK, ktorí s návštevníkmi diskutovali o potrebe ochrany lesov.
Ponúkali na podpis petičné hárky a vysvetľovali zámery združenia do budúcnosti.
Viliam Bartuš sa spolu s Dominikom Jursom, režisérom filmu Zlatá zem, zúčastnili besedy počas jeho prípravy a priebehu natáčania na hornom Zemplíne.
Diskutoval tiež Stanislav Tomko, jeden zo zakladateľov občianskeho združenia „Aropaňe“, ktorý detailne rozprával o občianskom odpore obyvateľov obce Oľka proti ťažbe ropy.
Nevšedný nápad ako využiť odpad na prezentáciu umenia mal Filip Konkoľ, študent Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.
„Chodím veľmi často do prírody, predovšetkým rybárčim a som sklamaný z toho, ako sa človek správa voči prostrediu, v ktorom žije. Preto som z odpadu, ktorý sa nazhromaždil v Hornáde, zvečnil ako negatívne memento doby tento obraz,“ netajil svoj občiansky názor.
Už tradične bol veľký záujem účastníkov festivalu o Cykloprehliadku s Ďurom, ktorou na bicykloch po významných kultúrnych a historických pamiatkach sprevádzal historik Juraj Varga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín