KOŠICE, ČERHOV. Obec Čerhov (okres Trebišov) od nástupu nového starostu Jaroslava Bajužika (nezávislý) po komunálnych voľbách v novembri 2018 rozpredáva svoj majetok.

A netýka sa to len známej kauzy chystaného prevodu akcií Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) na eseročku Advokát Pirč, ktorá ponúkla obci vo verejnej obchodnej súťaži za jej 0,07-percentný podiel vo vodárňach 100-tisíc eur.
Nebola to jediná zverejnená výzva na predkladanie ponúk iba necelý mesiac od Bajužikovho nástupu do funkcie.
Na webovej stránke obce sme našli aj predaje obecnej ornej pôdy, sadov či vodnej plochy aj s výmerou niekoľko tisíc metrov štvorcových, ale i bytov.
Väčšinu z týchto nehnuteľností kúpil práve starosta, ktorý dal ponuku vždy ako jediný.
Podľa zákona môžu získať majetok obce aj jej predstavitelia, ale len vtedy, ak sa tak udeje práve cez verejnú obchodnú súťaž (VOS).
Podmienky nezverejnili, prístup k nim spoplatnili
Dôvod, že o obecný majetok neprejavil záujem nikto iný okrem Bajužika, hoci išlo o VOS, môže byť aj prozaický.
Všetky VOS Čerhova, v zákonoch označované aj ako OVS (obchodná verejná súťaž), majú totiž spoločné to, že obec ani pri jednej nezverejnila súťažné podmienky.

V oznámeniach na internetovej úradnej tabuli sa uvádzalo iba to, že sa VOS vyhlasujú, a bol v nich i zoznam predávaného majetku s parcelnými číslami, ale bez akýchkoľvek ďalších údajov, napríklad výmery.
A ešte informácia, že „podmienky súťaže sú k dispozícii po úhrade správneho poplatku 50 eur na obecnom úrade“.
Zákon o majetku obcí v paragrafe 9a uvádza, že obec zverejní zámer predať svoj majetok a jeho spôsob na svojej úradnej tabuli, na internetovej stránke obce, ak ju má zriadenú, a v regionálnej tlači.
Ak ide o prevod cez VOS, musí oznámenie v regionálnej tlači obsahovať „aspoň miesto, kde sú zverejnené podmienky obchodnej verejnej súťaže alebo dražby“.
Tento predpis tiež obsahuje ustanovenie, že podmienky súťaže „obec uverejní minimálne na 15 dní pred uzávierkou na podávanie návrhov“.
Rezort: Nie je dôvod na vyžadovanie poplatkov
To vyvoláva otázku, či mohla obec v súlade so zákonom podmieniť sprístupnenie súťažných podmienok zaplatením správneho poplatku a či toto možno považovať za splnenie zákonnej povinnosti zverejniť ich.
Takisto mohlo toto obmedzenie odradiť prípadných ďalších záujemcov, keďže si nemohli odkiaľkoľvek pozrieť súťažné podmienky na webovej stránke, ale museli v prípade záujmu osobne cestovať do obce.
Ministerstvo financií SR nevidí žiadny dôvod na správny poplatok, ktorý je zároveň v rozpore s otvorenosťou súťaže a transparentnosťou pri nakladaní s majetkom obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín