ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Kedysi dávno na vrchu Gazdoráň nad Starinou sa nachádzal obrovský balvan, na ktorom traja čerti sídlili.
Z nich jeden bol krívajúci, ktorého stále statní od seba odstrkovali.
Raz sa ten krívajúci tak nasrdil na tých dvoch čertov za neustále ponižovanie, že od zlosti zdvihol tú skalu a hodil ju preč, až ta za Sninu, kde sa rozlámala na dva dodnes stojace kamene nad mestom.
Ako uvádza obec Zemplínske Hámre na svojej stránke, takto vo veršovanej legende popísal ľudový básnik Jurko Kolinčák z obce Starina vznik Sninského kameňa.
Už odpradávna budili zaujímavé prírodné útvary v ľuďoch úžas. Niet preto divu, že aj o Sninskom kameni sa zachovala bohatá pokladnica príbehov a povestí.
Každopádne, všetky príbehy, ale aj fakty sa zhodujú v tom, že ide o krásny a vzácny kus prírody.
Priam čertovsky krásne dielo prírody

Sninský kameň sa vypína nad Morským okom, juhovýchodne od obce Zemplínske Hámre a dvadsať kilometrov východne od Humenného.
Je jednoznačne najvýraznejším skalným útvarom Vihorlatských vrchov a ľudia kedysi naozaj verili, že bol výtvorom samotných čertov.
V skutočnosti je Sninský kameň výsledkom sopečnej činnosti a skladá sa z dvoch skalných útvarov – Veľkého Sninského kameňa, ktorý je položený nižšie, ale zaberá väčšiu plochu a z vyššie položeného Malého Sninského kameňa, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1005 metrov.
Možno práve nádherný panoramatický výhľad, ktorý sa naskytá z oboch častí Sninského kameňa, podnecoval v ľuďoch fantázie o jeho nadprirodzenom vzniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín