STRÁŽSKE. Odstránenie starých evironmentálnych záťaží na východe Slovenska je prioritou ministra životného prostredia i ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Jeden z prvých spoločných výjazdov oboch ministrov smeroval do Strážskeho v Michalovskom okrese.
Práve obyvatelia okresov Michalovce, Humenné a Vranov nad Topľou sú najviac vystavení zdravotným rizikám pre výrobu polychlórovaných bifenylov (PCB) v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske.
Budaj: Po vyhlásení mimoriadnej situácie sa veci nepohli
Obaja ministri spolu so zástupcami miestnej samosprávy, obyvateľov a aktivistov priamo v teréne v obore Orlová videli znečistený prameň, z ktorého sa napája lesná zver, i sudy uskladnené pri bývalej teplárni. Problémová je aj bývalá ošipáreň.

„Videli sme in flagranti, čo robí ľahostajnosť a ignorácia ochrany životného prostredia, zdravia a životov ľudí,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Bývalú vládu, ktorá vlani na jeseň vyhlásila v lokalite mimoriadnu situáciu, obvinil z nečinnosti.
„Odkedy ju vyhlásili, malo velenie prevziať ministerstvo vnútra. Mimoriadna situácia bola len súčasťou predvolebnej kampane bývalých vládnych politických strán. Veci sa nepohli,“ povedal.
Razantne nekonali ani miestne štátne orgány
Dodal, že aj miestne štátne orgány životného prostredia či verejného zdravotníctva a aj iné akoby sa obávali sily a vplyvu bohatých podnikateľov a nekonali s patričnou razanciou.

„Budem vyvodzovať dôsledky aj na ministerstve, ale nebudem ich oznamovať mediálne,“ dodal.
Podľa neho by sa Slovenská inšpekcia životného prostredia s novým vedením mala stať akousi zelenou NAKOU, ktorá vtrhne všade, kde sa pácha ekologická kriminalita.
Zvýšiť by sa mali aj sankcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín