TREBIŠOV. Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) chce pomôcť zachrániť prírodné bohatstvo na vrchu Tarbucka v okrese Trebišov, ktorý je Územím európského významu.
Informovala o tom Katarína Mikulová zo združenia BROZ.
Vrch Tarbucka je jediným náleziskom dobre vyvinutej pieskomilnej vegetácie na východnom Slovensku a zároveň jednou z mála lokalít na Slovensku s výskytom ponikleca lúčneho maďarského.
V posledných rokoch však veľká plocha tohto územia nebola využívaná ani obhospodarovaná, v dôsledku čoho sa na vrchu Tarbucka rozšíril výskyt náletových drevín, expanzívnych tráv a inváznych rastlín, ktoré výrazne ohrozujú zachovanie vzácnych biotopov.
Pomoc od ochranárov
Ochranári z BROZ-u ponúkli svoju pomoc miestnemu hospodárovi Jurajovi Kulčárovi.
Ten sa pod dohľadom Štátnej ochrany prírody a Správy Chránenej krajinnej oblasti Latorica pustil do náročného čistenia lokality od náletových a inváznych drevín.
Hospodár je zároveň chovateľom kôz, ktoré pri pasení konzumujú výmladky trnky, šípky či agátu.
Ich konzumáciou tak zabraňujú ich šíreniu.
Územie pre pastvu však nebolo ohradené, a tak hrozilo zatúlanie zvierat v blízkych viniciach.
BROZ preto ponúkol miestnemu hospodárovi pomoc s výstavbou plota.
Ochranári zároveň prisľúbili aj pomoc s čistením lokality od nelegálnych skládok.
So starostkou Malého Kamenca Ágnes Máté (SMK) sú dohodnutí na pomoci so zabezpečením kontajnera na odvoz smetí.
Prístup na pastviny bude zabezpečený zo všetkých strán, do lokality plánujú umiestniť aj informačný panel, ktorý návštevníkov oboznámi s prírodným bohatstvom územia.
Invázne dreviny
Pastva bola v lokalite využívaná aj v minulosti, ale postupne sa z nej vytrácala.
Väčšina územia na vrchu Tarbucka tak ostala bez obhospodarovania, čo malo za následok rozšírenie neželanej vegetácie.
Na Tarbucke bola zaznamená prítomnosť pajaseňa žliazkatého či agáta bieleho.
Tieto invázne dreviny dokážu na miestach svojho výskytu výrazne meniť podmienky a obmedzovať v raste pôvodné druhy rastlín.
Nebezpečenstvo predstavujú aj náletové dreviny, ako napríklad ruže alebo trnky. Podľa ochranárov prichádza pomoc „v hodine dvanástej“.
Ak by totiž nebolo územie podrobované pastve a riadenému manažmentu, nepôvodné druhy by v blízkej budúcnosti úplne vytlačili ostatné druhy rastlín.
Vrch Tarbucka sa rozprestiera nad obcami Streda nad Bodrogom, Veľký Kamenec a Malý Kamenec.
Vďaka špecifickému podložiu a vhodným mikroklimatickým podmienkam hostí vzácne sucho a teplomilné travinno-bylinné porasty a poskytuje domov mnohým chráneným druhom rastlín a živočíchov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín