TREBIŠOV, SEČOVCE. V okresnom meste Trebišov žije, podľa dostupných údajov Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, 6 685 Rómov.
Nie je tajomstvom, že mnohí v nevyhovujúcich sociálnych podmienkach.
Preto vedenie mesta na základe nariadení hygienikov prijalo opatrenia proti šíreniu nákazy koronavírusu v osade, aj v uliciach mesta.
„V prvom rade sme nariadili, a to nielen v trebišovskej rómskej komunite, ale aj v Sečovciach, aby robili veľmi dôslednú a prísnu evidenciu tých, ktorí sa vrátili z cudziny a monitorovali dodržiavanie nevyhnutnej domácej izolácie. Je známe, že množstvo ľudí odtiaľ odišlo najmä do Veľkej Británie,“ informovala nás Terézia Konevičová, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove.
Ďalej prízvukovala, že nemenej dôležitý je prístup k zdroju pitnej vody pre všetkých obyvateľov, rovnako aj zabezpečenie dezinfekcie verejných a spoločných priestranstiev v celej osade profesionálnymi firmami.
Neodporúča zanedbávať problematiku odpadov na uliciach.
Aj tu platí zásada dôslednej osvety medzi ľuďmi a s tým spojená požiadavka necestovať, nenavštevovať susedné komunity a trvať na zákaze zhromažďovania.
V Trebišove je zvýšený výkon hliadok

„Mesto Trebišov zabezpečuje obyvateľom v rómskej osade prístup k pitnej vode nepretržite počas celého roka. Mestská polícia Trebišov a Rómska poriadková služba (RPS) majú aktuálne zvýšený výkon hliadkovej činnosti v lokalitách v blízkosti rómskej osady, kde koordinujú príchod a odchod obyvateľov rómskej osady do a z rómskej osady,“ povedala nám Martina Mištaničová, hovorkyňa mesta.
Mesto prioritne pripravuje a následne bude distribuovať vyrobené rúška najcitlivejšej a najnáchylnejšej skupine osôb na prenosné ochorenie, teda seniorom.
Neskôr, podľa kapacitných personálnych a materiálnych možností, aj ďalším občanom mesta.
Časť rómskej komunity podľa Mištaničovej, ktorá sa pohybuje po meste, podobne ako aj väčšina majoritnej skupiny obyvateľov, už nosí rúška a teda si ich zabezpečili vo vlastnej réžii.
Člen hliadky nahral inštruktážne video
„Od minulého piatka prostredníctvom RPS, príslušníkov mestskej polície a členov OZ Zdravé regióny prebieha v rómskej osade komunikácia s miestnymi občanmi o preventívnych opatreniach. Zdôrazňujú najmä dodržiavanie hygieny, potrebu nezdružovania sa v skupinách a izolácie v domácom prostredí. V týchto dňoch distribuovali letáky s preventívnymi opatreniami v rómskom jazyku.
Jeden z členov Rómskej poriadkovej služby prostredníctvom krátkeho audiovizuálneho záznamu, ktorý sám natočil v rómskom jazyku a zároveň uverejnil na sociálnej sieti, upozorňuje svojich spoluobčanov, ako sa majú správať, čo a ako robiť, aby predišli ochoreniu Covid-19,“ dodala Mištaničová.
V Sečovciach šijú rúška
V rómskej osade v Sečovciach využili schopnosti troch miestnych krajčírok.
Eugen Miľo, koordinátor asistentov podpory zdravia nám povedal, že samotné šitie rúšok je iniciatíva jeho dvoch asistentiek Angely Kudráčovej a Lenky Demeterovej.
Krajčírky pracujú v cirkevnom komunitnom centre, ktoré im zabezpečuje aj potrebný materiál.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín