ZEMPLÍN. Najvyšší súd (NS) SR sa vo štvrtok zaoberal kauzou ešte z minulého storočia. Išlo o prípad, v ktorom ako hlavný aktér figuroval Mikuláš Vareha a dvaja už bývalí colníci colného úradu v Čiernej nad Tisou, Stanislav L. a Andrej J.
Objemný vyšetrovací spis nebol v Bratislave po prvý raz. V minulosti sa NS prípadom a hlavne rozsudkami Krajského súdu v Košiciach zaoberal opakovane. Zakaždým ich zrušil a spis vrátil na východ.
Vo štvrtok sa prípad dostal na program verejných zasadnutí NS naposledy.
Kauza z roku 1999
Začiatok kauzy siaha až do roku 1999. Podľa znenia obvinenia mal Vareha cez firmu svojej manželky predstierať vývoz 446 vysokotlakových čerpadiel do Ruskej federácie.
Nemusel tak zaplatiť DPH vo výške viac ako 5,56 milióna korún (184 558 eur).
Na druhej strane si z titulu nákupu čerpadiel za takmer 30 miliónov Sk uplatnil nadmerný odpočet a daňový úrad mu vyše 5,56 milióna korún vyplatil.
Dvaja colníci colného úradu v Čiernej nad Tisou, Stanislav L. a Andrej J., čelia obvineniu, že doklady o vývoze tovaru potvrdili pečiatkou aj podpisom, hoci vozidlo neprepravovalo žiadny tovar a naše územie opustilo prázdne.
Varehu a spol. krajský súd v minulosti dvakrát oslobodil.
Do tretice však podnikateľa v marci 2013 uznal vinným a vymeral mu dva roky s podmienečným odkladom na štyri roky.
Jeden z colníkov dostal podmienku dva roky s odkladom na tri, druhého oslobodil.
Aj tento rozsudok Najvyšší súd SR zrušil a vrátil do Košíc.
Vareha trest nedostal
Vlani v júni proces na krajskom súde pokračoval naposledy.

Obhajcovia už po niekoľkýkrát navrhovali klientov oslobodiť, lebo nebolo preukázané, že skutky spáchali.
Senát sudcu Jaroslava Chleboviča uznal vinných Varehu aj Stanislava L.
U prvého súd upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže trest uložený rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v spojení s uznesením NS vo výmere 11 rokov v inej trestnej veci a peňažný trest vo výške 100 000 eur, neskôr nahradený rokom väzenia, pokladal na ochranu spoločnosti a nápravu páchateľa za dostatočný.
Stanislav L. dostal úhrnný trest odňatia slobody v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom na dva roky.
Andreja L. súd oslobodil, lebo skutok, ktorého sa mal dopustiť, nie je trestným činom.
Podaných bolo niekoľko odvolaní, takže celý spisový materiál sa naposledy presunul na NS.
Do Bratislavy neprišiel
Vareha sa medzitým dostal na slobodu po tom, ako ho Krajský súd Prešov vlani v decembri podmienečne prepustil z výkonu trestu.

Za mrežami strávil deväť rokov v známej kauze „euroočiek a lykožrútov“, v ktorej dostal 11 rokov a pre nezaplatenie peňažného trestu 100-tisíc eur ešte rok navyše.
Prešovský krajský súd okrem iného nariadil Varehovi nosiť monitorovací náramok v trvaní šiestich rokov a dohľad počas skúšobnej doby v trvaní troch rokov.
Hoci samozvaný kráľ Zemplína by sa verejného zasadnutia na NS zúčastniť mohol, nevyužil to a vo štvrtok za seba poslal obhajcu.
Ten žiadal svojho klienta spod obžaloby oslobodiť, prípadne trestné stíhanie zastaviť pre dobu, ktorá uplynula od skutku.
Kauza je stále „živá"
Senát NS napokon uznal Varehu vinným z krátenia dane.
Potvrdil tak minuloročný rozsudok Krajského súdu v Košiciach, ktorý ho síce odsúdil, ale s ohľadom na predošlé odsúdenie upustil od súhrnného trestu.
NS zamietol odvolanie v prípade Stanislava L.
V platnosti teda ostáva jeho podmienečný trest dva roky s odkladom na tri roky.
Jedine u pôvodne oslobodeného Andreja L. bol rozsudok zrušený a spis sa opäť vráti do Košíc.
Podľa pokynu NS bude musieť krajský súd odsúdiť aj jeho.
NS SR: Krajský súd v roku 2007 pochybil
"Predseda senátu v tomto smere osobitne zdôrazňuje, že nebyť procesných a hmotnoprávnych pochybení v prvom rozsudku Krajského súdu v Košiciach z roku 2007, obžalovaný by bol dávno za svoju daňovú trestnú činnosť odsúdený a nemal by tak možnosť túto – na identickom modus operandi - páchať aj v rokoch 2008 až 2010, keď bola Slovenskej republike spôsobená škoda vo výške viac ako 58 miliónov eur," informovala nás hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín