STRÁŽSKE. Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS) rozbehol aktivity, ktorých cieľom je dosiahnuť finančné odškodnenie obyvateľov Zemplína, postihnutých znečistením polychlórovanými bifenylmi (PCB).
Zároveň chce dosiahnuť rýchlejšie a dôslednejšie očistenie zasiahnutého územia od týchto toxických látok.
Hojsík: Slovensko urobilo veľmi málo
Europoslanec sa téme dekontaminácie Zemplína PCB začal venovať už pred dvadsiatimi rokmi, vtedy ako kampanier mimovládky Greenpeace Slovensko.
„Slovensko za dvadsať rokov urobilo veľmi málo pre riešenie tohto závažného zdravotného a ekologického problému,“ povedal na utorkovom stretnutí s médiami priamo v areáli zvernice Orlová v susedstve chemického závodu v Strážskom.
Výroba PCB v bývalom podniku Chemko Strážske sa zastavila v roku 1984.
Sudy s nebezpečnými látkami zakopali vtedy v lese v areáli závodu.
Cieľom je finančné odškodnenie

Podľa Hojsíka je dôležité zistiť, aké možnosti na finančné odškodnenie majú Zemplínčania postihnutí znečistením PCB, keďže štát o ich škodlivosti vedel už dávno.
Spravodlivé odškodnenie pokladá za legitímnu požiadavku.
„Dávame vypracovať právnu analýzu Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, ako by sa mohli postihnutí obyvatelia Zemplína dožadovať finančného odškodnenia od štátu. Máme síce vyhlásenú mimoriadnu situáciu, ale toto nie je nová situácia pre štát. Už od roku 1998 štátne úrady vedeli zo štúdií o dopadoch PCB na zdravie obyvateľov regiónu a predovšetkým detí. Štát nedokázal ochrániť zdravie obyvateľov,“ povedal.
Zdravotný aj ekonomický dopad
Štúdie preukázali súvislosť medzi zvýšenými hladinami PCB a narušením štruktúry a funkcie štítnej žľazy, ich vplyv na výskyt cukrovky či možné poškodenie vývoja sluchu u detí.

V psychologických testoch sa zistilo, že deti s vyššími hladinami PCB mali zhoršený výkon v pamäťových testoch a zhoršené skóre negatívnych aktivít správania v škole.
Vystavenie populácie východného Slovenska toxickým PCB látkam je podľa odborníkov najvyššie na svete.
„Finančné odškodnenie už síce nepredíde negatívam, ktoré sa stali, ale môže pomôcť miestnym ľuďom lepšie sa vysporiadať so súčasnými rizikami a férovo im aspoň čiastočne vykompenzovať ich straty a náklady,“ vyjadril Hojsík presvedčenie.
Upozornil aj na ekonomické dopady znečistenia.
„Hovoríme o tom, že ľudia nemajú konzumovať suroviny zo svojich vlastných záhrad a chovov, vzhľadom na úroveň miezd to znamená pre nich reálny ekonomický dopad. Niečo si dochovať a dopestovať nie je len hobby, ale reálna potreba a vylepšenie životnej úrovne,“ doplnil.
Štátne orgány nekonali
Druhým cieľom právnej analýzy je, aby štátna správa konala vo veci dekontaminácie prostredia od PCB rýchlejšie a dôslednejšie.

„Chceme sa pozrieť na to, aké nedostatky a diery v zákonoch momentálne existujú, kde štátne orgány nekonali v dostatočnej miere, aby tento problém riešili. Cieľom je vyvinúť dostatočný tlak na štátne orgány, aby sa veci začali diať,“ povedal europoslanec.
Riešenie znečistenia Zemplína PCB musí zahŕňať nielen odpady s obsahom PCB, ale aj znečistené lokality.
Osobitne odpadový kanál Chemka a odkalisko Poša.
Precedens
Hojsík zdôraznil, že vypracovanie právnej analýzy je otázka niekoľkých mesiacov.
Kedy presne bude hotová, povedať nevedel.
„Pristupujeme k tomu dôsledne a zodpovedne. Takéto niečo sa ešte nerobilo. Je to precedentná záležitosť,“ povedal.
„Obyvatelia Zemplína si zaslúžia nielen zdravé životné prostredie, ale aj spravodlivosť,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín