KOŠICE, BREHOV. Držal v ruke sošku Oscara a hovoril o ochrane prírody a vzájomnej podpore namiesto odcudzovania.
Ďakovný prejav Joaquina Phoenixa zaujal aj košického historika Juraja Gembického z Krajského pamiatkového úradu.
„Jeho prejav ma oslovil rovnako ako mnohých iných na celom svete. Jeho myšlienky o tom, ako sme sa vzdialili od prírodného sveta, od seba, ako strácame ľudskosť a ako by sme ju mali nájsť. Zaujal ma aj jeho ľudský príbeh a tak som si začal zisťovať, aké má zázemie.“
Pomýlili si dediny
Vo zverejnenom životopise našiel, že stopa z jeho rodinného príbehu vedie cez židovských predkov z maminej strany do našich končín, a to priamo na východ Slovenska.
„Túto informáciu som si chcel z bádateľskej zvedavosti potvrdiť, či to nie je len novinárska kačica. Mama Joaquina Phoenixa - Arlyn Phoenix, rodená Dunetz (narodená v roku 1944), bola aškenázka Židovka a jej predkovia z Ruska i z Rakúsko-Uhorska na prelome 19. a 20. storočia emigrovali do Ameriky.“
A tak po stope začal Gembický so záujmom pátrať aj ako historik i pamiatkar.
„My sa ako pamiatkari venujeme aj židovskému kultúrnemu dedičstvu, synagógam, cintorínom a súvislostiam, ktoré tu ostali ako významná kultúrna stopa a pamäť po židovskom obyvateľstve. Tie indície v pátraní po pôvode slávneho herca smerovali na Zemplín, uvádzala sa obec 'Imre' preložená v anglicky písaných článkoch na internete nesprávne ako Malčice.“
Imreg je ale pôvodný názov obce Brehov s minoritským kláštorom na kopci, blízko sútoku Ondavy, Latorice a Bodrogu v okrese Trebišov v Medzibodroží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín