REMETSKÉ HÁMRE. Ministerstva životného prostredia (MŽP) upozorňuje, že v súvislosti s prírodnou rezerváciou Morské oko vo Vihorlatských vrchoch sa šíria hoaxy.

Uviedlo to ministerstvo v tlačovej správe.
Podľa envirorezortu sa v súčasnosti objavujú na verejnosti viaceré informácie, ktoré nie sú pravdivé.
Ide napríklad o tvrdenie, že ministerstvo chce umožniť výstavbu v časti lokality Morské oko.
Rovnako sa vraj vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales vykonáva narýchlo, pár dní pred voľbami.
Dvojročná práca
Ministerstvo upozorňuje, že podľa predloženého návrhu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales patrí časť s Morským okom do zóny B, v ktorej platí, v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, štvrtý stupeň ochrany.

Ten zakazuje napríklad lov zveri, rúbanie drevín či umiestňovanie stavieb.
„Na návrhu, ako zaistiť hranice a adekvátnu ochranu Karpatských bukových pralesov (kam patrí aj Morské oko), rezort pracoval vyše dvoch rokov. Návrh po všetkých pripomienkových konaniach v októbri 2019 schválila vláda pre potreby UNESCO. V aktuálne pripravovanom nariadení sa v danej veci od roku 2019 nič nezmenilo,“ uvádza MŽP v tlačovej správe.
Envirorezort pripomína, že v uplynulom roku boli šírené informácie o tom, že na Morskom oku plánuje Štátna ochrana prírody SR strieľať bobry a jazdiť na skútroch.
Hromadná pripomienka

Informácie o možnej výstavbe, love zveri či ťažbe dreva prinieslo Lesoochranárske zoskupenie Vlk 13. februára prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.
Zástupcovia zoskupenia v pondelok na MŽP odovzdali hromadnú pripomienku s vyše 62-tisíc podpismi, ktorou vyjadrujú nesúhlas s vyradením vodnej plochy Morského oka a dvadsiatimi hektármi lesa z piateho stupňa ochrany.
LZ Vlk zároveň podalo podnet na centrálu UNESCO i mimovládne organizácie, ktoré sa v Európskej únii zaoberajú ochranou lesov.
Lesy hovoria o servise pre turistov
Informácie, že zníženie stupňa ochrany NPR Morské oko v rámci navrhovaného vyhlásenia prírodnej rezervácie Vihorlatský prales má viesť k umožneniu developerských aktivít, odmietajú i Lesy SR.
Ako potvrdil hovorca štátneho podniku Pavel Machava, Lesy SR v žiadnom prípade neuvažujú nad zmenou charakteru územia neprimeranou výstavbou.
"Naším cieľom je regulovanou infraštruktúrou - toalety, odpadkové koše, údržba náučného chodníka - zabrániť živelnému znečisťovaniu okolia a tak vytvoriť návštevníkom príjemné prostredie na rekreáciu," uviedol Machava s tým, že zmenou stupňa ochrany nedôjde k zníženiu ochrany prírody, ani k výstavbe nových objektov.
Neumožňuje to ani samotný znížený, štvrtý stupeň ochrany prírody.
Ako doplnil, zmena stupňa ochrany dovolí lepšiu starostlivosť o územie a existujúce stavby a tiež zvýšenie bezpečnosti a komfortu pre turistov.
"Problémom starostlivosti o tieto objekty je skutočnosť, že na akékoľvek činnosti spojené s ich údržbou potrebujeme výnimky od príslušného orgánu ochrany prírody, ktorých vydanie nezriedka trvá aj niekoľko rokov," poukázal na komplikácie, ktoré údržba národnej kultúrnej pamiatky, kaštielika Morské oko a tiež ďalších už jestvujúcich stavieb, nachádzajúcich sa v blízkosti vodnej plochy, lesníkom prináša.
Dôvodom zníženia stupňa ochrany je preto podľa neho "zachovanie, prevádzka a údržba národnej kultúrnej pamiatky a ostatných existujúcich zariadení tak, aby poskytovali turistom základný servis".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín