STRÁŽSKE. Približne 500 ton toxického odpadu uloženého v nezabezpečených sudoch nachádzajúcich sa v oblasti bývalého štátneho podniku Chemko Strážske v troch lokalitách nemusí byť podľa hovorcu Ministerstva vnútra (MV) SR Petara Lazarova konečné množstvo PCB látok spôsobujúcich kontaminácie inkriminovaného územia.

Miestami, na ktorých sa budú záchranné práce v pôsobnosti ministerstva vnútra realizovať, sú provizórne sklady starej teplárne a ošipárne a tiež lokalita v lesnej zvernici.
Podľa Lazarova však ani lokality, ani množstvo uloženého toxického odpadu, ktoré bolo v areáli bývalého chemického závodu a jeho okolí doteraz identifikované, nemusia byť konečné.
„V Chemku Strážske bolo od roku 1959 do roku 1989 pod značkami Delor, Hydelor a Delotherm vyrobených približne 22 000 ton PCB látok, z ktorých asi polovica bola predmetom exportu do zahraničia a polovica zostala na území bývalého Československa," konkretizoval s tým, že skutočné množstvo uloženého toxického odpadu v riešenej lokalite má potvrdiť prieskum, ktorý je takisto súčasťou záchranných prác.
O rizikách a opatreniach budú informovať obce
Prioritným cieľom záchranných prác realizovaných na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie „je zabrániť ďalšiemu šíreniu PCB látok zo všetkých identifikovaných lokalít do okolitého prostredia, a tým eliminovať potenciálny zdroj ohrozenia zdravia obyvateľstva", ako vysvetlil Lazarov.

Zároveň ubezpečil, že celý proces bude podliehať kontrole s tým, že pokiaľ by došlo k zisteniam vo vzťahu k možným zdravotným rizikám či potrebe zavedenia opatrení, komunikácia s verejnosťou bude zabezpečovaná prostredníctvom obcí a príslušných orgánov verejného zdravotníctva.
Po tom, ako dôjde k odstráneniu sudov s toxickým odpadom, prevezme dohľad nad sanáciou územia ministerstvo životného prostredia.
Ako Lazarov uzavrel, štátne inštitúcie budú aj potom zabezpečovať monitoring zdravia osôb a tiež obsahu PCB v niektorých živých organizmoch a v živočíšnych produktoch.
Mimoriadna situácia
Mimoriadnu situáciu v súvislosti s odstránením a likvidáciou nezabezpečených sudov s PCB látkami vyhlásili v stredu 22. januára o 15.00 hod. prednostovia okresných úradov v sídlach oboch východoslovenských krajských miest.

Ministerstvo vnútra tak reagovalo na potvrdenie existencie uloženého toxického odpadu v areáli bývalého Chemka Strážske a jeho okolí, ku ktorému došlo začiatkom minulého roka.
Vykonať v areáli podniku oficiálnu kontrolu nebolo dovtedy štátnym orgánom umožnené.
Aktuálne platný Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2016 - 2021) uvádza v súvislosti s Chemkom tri iné envirozáťaže, časť výrobného areálu, odpadový kanál a odkalisko Poša.
Tých sa vyhlásenie mimoriadnej situácie netýka, envirorezort však vyvíja kroky na ich postupnú rekultiváciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín