SENNÉ. Pred niekoľkými dňami prebehla sociálnymi sieťami informácia, že v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Senianske rybníky a rovnako aj v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) bolo opakovane počuť a vidieť vo večerných a skorých ranných hodinách streľbu.
Množstvo nábojníc ako dôkaz tam leží doteraz, nikto ich nepozbieral, neodpratal.
Dokonca sa váľajú aj po náučnom chodníku, po ktorom chodia návštevníci.
Keďže to nebolo po prvýkrát, rozhorčenie mnohých ľudí z okolia, návštevníkov náučného chodníka, ale aj samotných ochranárov je pochopiteľné.
Osobitne sú výhrady v tomto zimnom období.
V jedinom kŕdli približne 20-tisíc husí
Nad územím aj na nocoviskách v CHVÚ a NPR sa od novembra do Vianoc zdržiavali desiatky tisíc husí.
V najväčšom kŕdli tesne pred Vianocami narátali ochranári zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovesko približne 20-tisíc jedincov prevažne husi bieločelej.

Priletela až z oblasti ruskej Sibíri, kde hniezdi roztrúsene na obrovskom území.
Tu, na najvýznamnejšej slovenskej ornitologickej lokalite si tieto kŕdle husí, ale medzi nimi aj ďalšie ohrozené vzácne druhy, napríklad hus bernikla červenokrká a hus malá, vytvorili nocovisko na rybníkoch.
V NPR je síce zákaz lovu, ale tesne vedľa na hospodárskych rybníkoch zákaz nie je, lebo majú podľa slovenskej legislatívy iba prvý stupeň ochrany.
Ale v tomto území bolo doposiaľ zistených vyše 290 druhov vtákov, pričom z nich 11 európsky významných druhov je predmetom ochrany Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky.
Migrujúce a zimujúce populácie vodných vtákov však predmetom ochrany CHVÚ nie sú.
„Zhromaždiská prelietajúcich kŕdľov sú relatívne malé plochy, kde sa na maličkom území sústredí obrovské množstvo vtákov. Chodíme na kontroly pravidelne, monitorujeme celkový stav nielen hosťujúcich vtákov, ale aj hniezdiacich, či trvalo tu žijúcich. Zima je pre vtáky náročná na prežitie, lebo sa musia vysporiadať s nepriaznivým počasím, nedostatkom potravy. Za vhodnými podmienkami preto migrujú tisíce kilometrov. Preto sme za to, aby neboli počas zimovania zbytočne vyrušované priamo na nocoviskách. Streľba večer pred zanocovaním, či ráno po rozlete, medzi také rozhodne patrí,“ povedal nám strážca SOS/BirdLife Slovesko Peter Chrašč.
Hus nie je chránená, ale...
Nepríjemná situácia nastáva po začiatku obdobia lovu.

„Nevoláme po absolútnom zákaze lovu, ale rozhodne nie je etické strieľať na vtáky priamo na nocovisku, kde odpočívajú a naberajú energiu. Obzvlášť vtáky, ktoré preletia aj tisíce kilometrov až zo Sibíri. A to aj keď je hus poľovným druhom. Avšak streľbou sú vyrušované aj ostatné, chránené druhy vtákov, kvôli ktorým bola rezervácia zriadená," pripomenul Miroslav Demko, riaditeľ SOS/ BirdLife Slovensko.
Všetci odborníci apelovali v tomto prípade na etiku, predovšetkým lovcov.
Každý z nich pri našom stretnutí zdôraznil, že lovci poväčšine nie sú z domácich poľovných združení. Ide skôr o hosťujúcich strelcov.
Čo hovorí vyhláška
Nahliadli sme teda do vyhlášky, ktorou bolo CHVÚ vyhlásené ešte pred desiatimi rokmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín