BRATISLAVA, MOLDAVA NAD BODVOU, ZBUDZA. Organizátori v nedeľu už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra.
„V čase 30. výročia Nežnej revolúcie príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých,“ hovoria členovia občianskeho združenie tichá voda, ktoré prevzalo ocenenie Biela vrana od zakladateľov – Aliancie Fair-play a Via Iuris.
Ocenenie získali štyria laureáti, dvaja sú z východného Slovenska.
Zachránila pozemky
Prvou z nich je Mária Sisáková, dôchodkyňa z obce Zbudza pri Michalovciach, ktorá zachránila susedom pozemky a odhalila podvodné prevody.
„Pani Sisáková odhalila podozrivé prevody pôdy náhodou – všimla si nepokosenú lúku. Potom sa dôsledne pýtala a pozerala do verejných databáz. Keď zistila, že pôdu mal údajne predať dávno mŕtvy sused, zalarmovala pôvodných majiteľov. Mária Sisáková nám ukazuje, že každý z nás môže prispieť k ochrane verejného dobra, ak je vnímavý a vytrvalý. Je tak inšpiráciou pre všetkých,“ priblížil médiám dôvody ocenenia člen Rady Bielej vrany, novinár Tomáš Němeček.
Účastník policajnej razie v Moldave
Druhým laureátom z východu je Milan Hudák z Moldavy nad Bodvou, ktorý sa pred rokmi stal spolu s ďalšími tridsiatimi spoluobčanmi obeťou policajnej razie.

„Namiesto poctivého vyšetrenia prípadu sa dočkal obžaloby za krivú výpoveď. Stojí na čele skupiny šiestich obžalovaných, ktorých obyčajná obrana ich práv stojí obrovské úsilie a vytrvalosť v situácii, keď proti nim stoja najmocnejší štátu a takmer všetky verejné inštitúcie,“ opisujú príbeh laureáta organizátori.
„Razia v Moldave nad Bodvou je jedným z najbrutálnejších zásahov na Slovensku za ostatných tridsať rokov. Nikdy nebol dostatočne vyšetrený. Naopak, najmocnejší tohto štátu a jeho najvýznamnejšie inštitúcie popierajú jeho nezákonnosť. V tejto situácii sa obžalovaní vlastne stávajú disidentmi vo vlastnej krajine. Štátna šikana ich skôr tlačí vzdať sa, trvanie na pravde je odvážnym principiálnym aktom. Tento prípad je aj akútnou správou o nefunkčnosti vlády práva pre nás všetkých,“ povedala členka Rady Marta Šimečková o ocenenom prípade.
Tretím a štvrtým oceneným sa stali 102-ročný celoživotný skaut Eduard Marek a 94-ročný Branislav Tvarožek, ktorí sa vzopreli dvom najväčším totalitám 20. storočia a prejavili občiansku statočnosť v najťažších chvíľach za obrovskú cenu.
Ocenenie Biela vrana
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu.
Udeľuje sa ako poďakovanie ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.
Organizátori už niekoľko rokov udeľujú aj ocenenie Biela vrana za dlhodobý prínos ľuďom, ktorí dlhé roky vytrvalo presadzujú verejno-prospešné riešenia často na úkor seba či proti hlavnému prúdu spoločnosti.
V roku 2018 získal ocenenie Ján Kuciak a 6 investigatívnych novinárov, ktorí napriek nebezpečiu pokračovali v jeho práci po vražde Jána a Martiny. Pred nimi si ocenenie prevzalo 33 osobností a skupín, medzi nimi napríklad Zuzana Hlávková, Ján Benčík, Andrej Bán, Vladimír Crmoman, Zuzana Melicherčíková, Roman Kvasnica či Jozef Hašto.
Laureátov aktuálneho 12. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátorom ocenenia.
Členmi Rady sú: novinár Tomáš Němeček, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ kultúrneho centra Stanica-Záriečie zo Žiliny Marek Adamov a publicistka a zakladateľka Amnesty International Marta Šimečková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín