TREBIŠOV. V Trebišove, v časti Koronč, sa konalo dvojdňové neformálne stretnutie pod názvom Skapal pes fest.
Organizátori Viktor Pončák a Monika Timková z Občianskeho združenia Napokoju mu dali heslo Radosť je formou odporu, čo by mala byť skrytá reakcia na súčasnú dobu nenávisti a zloby.
Dvojdňový festival sa niesol v duchu diskusií, neformálnych priateľských stretnutí, workshopov, výmeny názorov a prezentácie rôznych záujmových občianskych združení nielen z východných regiónov.
Zišlo sa veľa rôzne angažovaných ľudí, ktorí svoje poznatky a skúsenosti odovzdávali návštevníkom.
Zaujala vernisáž súboru fotografií Leny Jakubčákovej zo slovenských väzníc v Sabinove a v Prešove, ktoré vznikali postupne v priebehu troch rokov.
Autorka fotografií nepostavila jednotlivé zábery na tom, aby vytvorila za každú cenu senzačné fotografie v atraktívnom prostredí, ale na vzťahoch a poznaní osudov a akejsi vnútornej pomoci odsúdeným.
Košickí študenti vyzývajú štrajkovať
Zaujímavým spôsobom sa angažujú aj mladí Košičania Matúš Dorčák, Natália Komjatyová a ďalší, ktorí upozorňujú na situáciu v globálnych zmenách a otvorene pozývajú na globálny klimatický štrajk, ktorý bude 20. septembra tohto roku pri Dolnej bráne v Košiciach.
„Sme len stredoškoláci, ale nebojíme sa štrajkovať za našu budúcnosť, za budúcnosť klímy na Zemi. Pridajte sa aj vy a ukážte, že aj vám záleží na našej spoločnej budúcnosti,“ stálo na plagátiku, ktorý rozdávali s dôvetkom: „Horí ti príbytok!"
Zaujala aj Potulná galéria, teda hravá výstava diel jedenástich umelcov a umelkýň. Tá metaforickým jazykom umenia upozorňuje na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Umelci apelujú na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami.
V stánku Lesoochranárskeho združenia VLK sa podpisovala petícia za lepšiu ochranu prírody, rovnako tak aj humenskí zástupcovia Amnesty International mali k dispozícii rôzne petičné hárky na podporu mnohých ochranných iniciatív vo svete i u nás.
Mladý historik Juraj Varga účastníkov diskusie zapojil moderným spôsobom do systému Ako učiť inovatívne.
Bolo tu tiež „deckovisko“
Rodiny s deťmi mali počas dvojdňového festivalu k dispozícii „deckovisko“, premietali sa filmy aj rozprávky.
Celý čas však dominovala hudba v podaní viacerých skupín.
Predstavil sa aj trebišovský rodák Peter Fedorčák, ktorý sa venuje hudobným nástrojom od malička. Postupom času sa dopracoval k nástroju Chapman Stick. Výnimočný je tým, že v jednom nástroji sa nachádzajú akoby dva a hudobník tak môže hrať súbežne dve nezávislé linky akoby za dvoch.
Peter komponuje na Chapman Sticku hlavne svoje inštrumentálne piesne. Na Slovensku je zatiaľ jediný „chapmanstickista“ a na tento nástroj hrá už 11 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín