STRÁŽNE. Preventívnu likvidáciu približne 20 ošípaných v obci Strážne v okrese Trebišov vykonala v utorok mobilná jednotka na utrácanie zvierat, dôvodom je zabránenie šírenia afrického moru ošípaných (AMO).
V obci by sa tak po utorkových preventívno-bezpečnostných opatreniach nemali nachádzať žiadne ošípané.
Vzorky idú do laboratória

Ako povedal inšpektor oddelenia zdravia zvierat Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Trebišov Michal Bodrog, zvieratá utrácali elektrickým prúdom.
Na mieste bola aj kafiléria, ktorá zabezpečuje neškodné odstránenie kadáverov.
„Robíme aj odber krvi na ďalšie skúšky a epizootologické vyšetrenie. Vzorky idú do laboratória," povedal s tým, že na rozbor ide aj zmrazené mäso z domáceho chovu.
V utorok plánovali v Strážnom utratiť 20 až 22 ošípaných v piatich chovoch.
„Počet bude jasný, až keď budeme na konci. Mení a vyvíja sa to, pretože starosta urobil súpis v obci na trikrát a trikrát sme dostali približné čísla," dodal Bodrog.
Niektorí ľudia zabíjali sami
Obec aktualizovala zoznam domácností, ktoré chovajú ošípané.
„Obišli sme ich aj fyzicky, zisťovali sme, kto mal v minulosti zabíjačku a kto ešte stále chová ošípané. Niektorí ľudia, ktorí to stihli a nebáli sa, mali v uplynulých dňoch zabíjačky. Niektorí čakali na to, kým príde kafiléria a zoberie od nich celé prasa," povedal starosta Július Horváth (nezávislý).
Zvieratá boli zrejme zdravé

Mobilná jednotka na utrácanie zvierat ako prvého z preventívnych dôvodov zlikvidovala 200 až 220 kilogramov vážiaceho kanca a následne desať ciciakov s váhou od osem do desať kilogramov.
„Na 99 percent boli tie zvieratá zdravé - vidíte to už na základe klinického stavu. Potvrdia to alebo vyvrátia skúšky (laboratórne, pozn. TASR). Mohli byť v inkubačnej dobe, čiže je tam nejaké percento rizika," spresnil Bodrog.
Osoby a materiál, ktoré sa ocitnú pri výkone likvidácie v chove, prechádzajú opatreniami biologickej bezpečnosti, resp. dezinfekciou.
Priestory chovu sa budú dezinfikovať v prípade, ak sa nákaza potvrdí.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov vytýčila trojkilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy, ktoré zahŕňa len obec Strážne.
Ide o klasické domové chovy. Pásmo dohľadu predstavuje okolie desiatich kilometrov od ohniska.
Prvý prípad na Slovensku
AMO bol po prvý raz diagnostikovaný na území Slovenskej republiky práve v obci Strážne pri hraniciach s Maďarskom, o čom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo štvrtok 25. júla.
Štátni veterinárni inšpektori následne usmrtili všetky štyri ošípané v domácom chove, v ktorom bol výskyt potvrdený.
Ako Bodrog informoval, výsledky z ohniska nákazy im doručili v pondelok.
„Ochorenie sa u jednej ošípanej potvrdilo aj z orgánov. Druhá, výkrmová, ktorá vážila približne 160 kilogramov a bola s ňou spoločne ustajnená, už mala pozitívny test. Vírus bol v nej, no ešte nemala klinické príznaky. Zvyšné dve malé, takzvané odstavčatá, ktoré vážili od 30 do 35 kilogramov, boli negatívne," povedal s tým, že ide o očakávaný vývoj. Ako sa ukázalo, išlo o nelegálny domáci chov.
V prípade registrovaných chovov dostanú chovatelia za usmrtenie zvierat od štátu kompenzácie.
O likvidácii sa vdova dozvedela až na svojom dvore
Podľa starostu likvidácia zvierat v obci bola ukončená v utorok na poludnie, pričom štátni veterinári boli v obci na piatich miestach.
„Všetko šlo podľa mojich informácií hladko. Nezaznamenali sme žiadne konflikty ani nič podobné. Všetci obyvatelia, ktorých sa to týkalo, vedeli, že je to nevyhnutné. Počas predchádzajúcich dní sa vedenie obce stretávalo s občanmi, ktorým sme sa snažili celú vec riadne vysvetliť,“ uviedol.
Totálna likvidácia prasiat v obci však v utorok niektorých obyvateľov šokovala.
Tí sa totiž o opatrení dozvedeli vraj až po príchode mobilnej jednotky do dvora.
Ako priznala jedna z obyvateliek pre Televíziu TA3, prasa je pre ňu majetok.
„Kúpim si na živobytie, aby som mala z čoho žiť. Som chudobná,“ povedala vdova so siedmimi deťmi po tom, ako sa dozvedela, že o svoje zviera príde.
Veterinári sledujú i okolité obce
Ako informovala Televízia TA3 ešte v pondelok, veterinári sledujú viacero možností, kde sa mohlo zviera nakaziť morom.
Jednou z nich má byť obec Streda nad Bodrogom, odkiaľ ho mal jeho majiteľ kúpiť spoločne s ďalšími ošípanými.
Miestny starosta Zoltán Mento (nezávislý) nemal k šetreniu štátnych veterinárov žiadne informácie.
Odborníci sa venujú aj ďalšiemu prípadu podozrenia nákazy morom.
Malo by ísť o ošípanú chovanú v obci Veľký Kamenec.
„K tomuto nemáme zatiaľ žiadne informácie,“ doplnil veľkokamenický starosta Attila Nagy (nezávislý).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín