TREBIŠOV. Štátni veterinárni inšpektori usmrtili všetky štyri ošípané v chove v obci Strážne, v ktorom bol potvrdený prvý prípad afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku.
Informoval o tom ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.
Ministerstvo pôdohospodárstva v piatok informovalo, že nakazený chov v Strážnom bol ilegálny.
Chovatelia dostanú za zvieratá kompenzácie

„Vzhľadom na vysokú infekčnosť afrického moru ošípaných naša mobilná jednotka na utrácanie zvierat v prípade nebezpečnej nákazy vykoná v spolupráci so samosprávou a Policajným zborom eutanáziu všetkých ošípaných, odvoz do kafilérie a dezinfekciu priestorov v trojkilometrovej ochrannej zóne, do ktorej spadá obec Strážne. Naším cieľom je zabrániť všetkými prostriedkami šíreniu nákazy,“ uviedol Bíreš.
V obci sa aktuálne nachádza približne 30 ošípaných u 13 registrovaných farmárov a drobnochovateľov.
V prípade registrovaných chovov dostanú chovatelia za usmrtené zviera od štátu kompenzácie.
Ministerstvo robí ďalšie kroky
Po rokovaní Národnej expertnej komisie pre AMO predstavilo vedenie agrorezortu ďalšie kroky.
„Naše prísne a precízne opatrenia nám pomáhali, aj napriek náročnej situácii v okolitých štátoch, udržať AMO mimo Slovenska. Žiaľ, porušovanie pravidiel a nerešpektovanie zákonných povinností je nezodpovedné tak voči zvieratám, ako aj neohľaduplné k ďalším občanom. V tomto prípade bude pykať predovšetkým celá obec a všetci chovatelia v nej,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).
Registrované chovy sú totiž súčasťou intenzívnej komunikačnej kampane na boj proti AMO štátnych veterinárov.
Z ich skúseností pritom vyplýva, že väčšie chovy sú lepšie zabezpečené proti prenosu AMO ako chovy malých farmárov a drobnochovateľov.
„Túto situáciu netreba brať tragicky. Baltické krajiny, Poľsko, Maďarsko majú výskyt AMO už od roku 2014, takže my sme dlho odolávali. Keď bude európska legislatíva dodržaná, tak obchod s ošípanými a mäsom v rámci Únie by nemal byť vôbec narušený, s výnimkou tohto desaťkilometrového pásma,“ dodal Bíreš.
Prvýkrát na Slovensku
Africký mor ošípaných po prvýkrát diagnostikovali na území Slovenskej republiky včera v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom.
Výskyt ochorenia potvrdilo laboratórne vyšetrenie biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu.
Slovenská republika informovala o prepuknutí moru aj v systémoch ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži).
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov.
Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent.
Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.
Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.
Príznaky AMO
Agrorezort upozorňuje na príznaky, ktoré sa objavili na infikovanej ošípanej.
Tie dokážu spozorovať relatívne rýchlo aj drobnochovatelia.
Sú to zvýšená teplota zvieraťa, krvou podliate štípance po muchách, krvné podliatiny na koži, hnačka a znížený príjem krmiva.
Ich nahlásenie, či už štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi, tak ako v tomto prípade, keď došlo k likvidácii ohniska nákazy do troch dní, je extrémne dôležité na zamedzenie šírenia AMO do ďalších oblastí Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín