STRÁŽNE. Africký mor ošípaných (AMO) po prvýkrát diagnostikovali na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci Strážne v blízkosti hraníc s Maďarskom.
Výskyt ochorenia potvrdilo laboratórne vyšetrenie biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu.
Informoval o tom vo štvrtok Daniel Hrežík z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).
Opatrenia proti šíreniu
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo tri kilometre a pásmo dohľadu desať kilometrov od ohniska nákazy.
Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v súvislosti s prepuknutím nákazy afrického moru ošípaných na Slovensku vyzýva občanov na dodržiavanie všetkých mimoriadnych veterinárnych opatrení.
„Podľa informácií SPPK má ísť o malý súkromný chov. Pozitívne v tejto situácii vyznieva fakt, že v tejto lokalite sa nenachádzajú žiadne veľké chovy ošípaných. Bude teraz mimoriadne dôležité, aby štát zistil zdroj nákazy a spôsob prenosu. Rovnako je obzvlášť podstatné, aby chovatelia 100 % dodržiavali všetky veterinármi nariadené mimoriadne opatrenia," uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Apelujú na spotrebiteľov
SPPK zároveň apeluje aj na samotných spotrebiteľov a ľudí žijúcich v rizikovej lokalite, aby postupovali podľa pokynov veterinárov a dôsledne rešpektovali trojkilometrové ochranné pásmo a 10 km pásmo dohľadu.
„Vzhľadom na rozšírenú nákazu aj v iných krajinách Európskej únie vyzývame ľudí, aby nenakupovali odstavčatá mimo územia Slovenska, ktoré nie sú úradne u veterinárov evidované. Zabránia tak prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Africký mor ošípaných je celoeurópsky a už aj svetový problém (keďže nákaza sa výrazne dotýka napríklad aj Číny), ktorý v ostatnom čase zvyšuje aj spotrebiteľské ceny bravčového.
„Rozšírenie afrického moru ošípaných môže doslova vyzliecť Slovensko z chovu bravčového a výrazne znížiť šance na postupné oživenie tejto časti živočíšnej výroby a zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Slováci patria pritom v rámci kvality bravčového mäsa k európskej špičke, čo potvrdili aj nedávne oficiálne laboratórne testy," uzavrela Holéciová.
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov.
Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný.
Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.
Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.
Obec o nákaze nič nevie
Slovenská republika informovala o prepuknutí moru aj v systémoch ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži).
Ako nám však potvrdil starosta dotknutej obce Július Horváth (nezávislý), tamojšia samospráva nemala vo štvrtok popoludní o nákaze žiadne informácie.
„Zatiaľ mi oficiálne nikto nepotvrdil, že tu máme mor. V našej obci boli nejakí hygienici, ale o čo ide, obec neinformovali,“ povedal nám okolo 14. hodiny.
Starosta sa o situácii dozvedel od novinárov, ktorí mu telefonovali.
„Som na ceste na úrad a idem volať do Trebišova, aby sme sa dozvedeli viac.“
Podľa Horvátha ochorenie museli štátni veterinári odhaliť u niektorého z obyvateľov, ktorí chovajú ošípané pre vlastnú spotrebu.
„Možno ôsmi, maximálne desiati obyvatelia ešte chovajú nejaké prasatá. Na družstve ošípané nie sú, zameriavajú sa tam iba na chov kráv,“ doplnil.
Starostove slová potvrdil predseda tamojšieho družstva Jozef Juhász.
„Našťastie, máme iba hovädzí dobytok. Na chov ošípaných sa zameriavajú na družstve v Malom Horeši, asi osem kilometrov od nás,“ povedal predseda.
Nič nevedia ani iné obce

Bez informácií sú zatiaľ aj susedné obce Veľký a Malý Horeš.
Starosta Veľkého Horeša Zoltán Pál (kandidoval za koalíciu Smer, Most-Híd) sa o more ošípaných dozvedel od nás.
„So situáciou nás nikto neoboznámil, počujem to prvýkrát,“ reagoval.
Podľa jeho odhadov v obci s vyše tisíckou obyvateľov chovajú prasatá možno štyri rodiny.
Poznamenal, že družstvo vo Veľkom Horeši nefunguje už niekoľko rokov.
Súkromný chovateľ mal podozrenie. Potvrdilo sa
Riaditeľ trebišovskej veterinárnej a potravinovej správy Stanislav Kovalík Korzáru povedal, že dostali podnet od súkromného chovateľa z obce Strážne, ktorý si všimol, že jedna z jeho štyroch chovaných ošípaných vykazuje známky nejakej choroby.
„Okamžite, ešte v utorok, boli odobraté krvné vzorky,“ uviedol.
V stredu už odborné pracovisko ústrednej veterinárnej správy potvrdilo africký mor ošípaných.
Vo štvrtok dopoludnia veterinári ohnisko nákazy zlikvidovali a prijali následné opatrenia, predovšetkým vykonali patričnú dezinfekciu prostredia, informoval nás Kovalík.
Doplnil, že v obci Strážne je veľa neregistrovaných chovateľov, ktorí v panike začali ošípané porážať, nevedno, či aj nie nakazené, a pochybnosti sú aj o biologickej ochrane domácich chovov.
Priznal, že má ťažké srdce na spoluprácu s maďarskou veterinárnou správou, pretože očakával, že ako členský štát EÚ by mal viac informačne spolupracovať so Slovenskom už aj preto, že africký mor ošípaných sa vyskytoval dlhší čas práve v blízkosti našich štátnych hraníc. Naši veterinári podľa jeho slov skôr predpokladali výskyt medzi migrujúcimi diviakmi než v domácom chove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín