SENNÉ. Národnú prírodnú rezerváciu Senianske rybníky v okrese Michalovce, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe, aj tento rok spásajú ovce, kozy a kravy.
Ochranári chcú takto zabrániť narastaniu náletových drevín v okolí rybníkov a mokradí.
Informoval o tom Ján Gúgh z organizácie SOS/Birdlife Slovensko, ktorá uskutočňuje projekt spásania spolu so Štátnou ochranou prírody a Správou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Pastva zabráni tomu, aby územie zarastalo neželanými drevinami, pričom efektívne likviduje rôzne agresívne rastliny, ktoré vytláčajú pôvodné druhy.
Ovce a kozy tiež kopytami narúšajú pôdu, čím vytvárajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie chráneného rastlinstva či hmyzu.
Významná vtáčia lokalita
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky je jednou z najvýznamnejších vtáčích lokalít v strednej Európe.
Okolie rybníkov dotvára komplex vlhkých a mokrých lúk, ktoré sú mimoriadne bohaté najmä na vodné vtáctvo.
Vďaka tomu tu bolo zaznamenaných 283 druhov vtákov, medzi ktorými dominujú vodné a pri vode žijúce druhy ako kačice, husi, bahniaky, čajky, dravce či spevavce.
Najmä v čase jarnej migrácie sa tu zhromažďujú desaťtisíce vtákov.
Najprísnejší stupeň ochrany
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky je tvorená systémom rybníkov, lúk a mokradí.
Má rozlohu 1 440 hektárov. Bohatstvo druhového výskytu vtákov viedlo k zaradeniu tejto lokality medzi významné vtáčie územia aj medzi Ramsarské lokality, ktoré zahŕňajú unikátne mokrade z celého sveta.
Na území rezervácie platí najprísnejší piaty stupeň ochrany a na území jej ochranného pásma štvrtý stupeň ochrany.
Napriek vysokému stupňu ochrany je možné lokalitu navštíviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín