TREBIŠOV. Pre premnoženie psov sa v rómskej osade v Trebišove v stredu konala odchytová akcia takýchto túlavých zvierat.
Realizovali ju Sloboda zvierat Bratislava a občianske združenie (OZ) Pomoc psíkom na východnom Slovensku, v osade odborne odchytili spolu 53 psov, sučiek a šteniat.
„Psíkov prevezieme do útulkov v Bratislave a Veľkých Kapušanoch, čakajú ich veterinárne ošetrenie, vakcinácia, čipovanie, kastrácia a umiestnenie do nových domovov formou domácich a zahraničných adopcií," informovala Jana Bikkyová z OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku, ktoré je regionálnym centrom Slobody zvierat.
Môže ich byť až dvesto
V Trebišove išlo podľa nej už o druhú takúto akciu v tomto roku, v marci odchytili 23 psov.
Združenie chodí do viacerých rómskych osád podľa zmluvy s mestami a obcami.
„Kam nás volajú, tam prídeme. Aj teraz to bolo tak, mestská polícia nás oslovila a požiadala, aby sme urobili väčší odchyt," konštatovala Bikkyová.
V trebišovskej osade podľa nej nevideli všetky túlavé psy, keďže mnohé obyvatelia poskrývali a nechceli ich odovzdať.
„Naopak, niektorých psov nám domáci nosili sami. Ťažko povedať, aký je tu celkový počet, môj odhad je minimálne 200," povedala Bikkyová.
Desaťročia neriešený problém
Sloboda zvierat každoročne realizuje niekoľko odchytových a kastračných akcií v problémových lokalitách s premnoženými zvieratami.
Cieľom je zníženie počtu nezaopatrených túlavých zvierat, eliminovanie ďalšieho neregulovaného rozmnožovania a ochrana bezpečnosti a zdravia zvierat a obyvateľstva.
Dôsledkom nekontrolovaného rozmnožovania zvierat je zanedbávanie riadnej starostlivosti, týranie a veľký počet túlavých zvierat.
Zároveň sú ich svorky potenciálnym nebezpečenstvom pre verejnosť.
Zložitosť celého problému, ktorý trápi najmä osady, opisuje predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
„Ide o desaťročia neriešený problém a často sa na nás obracajú starostovia so žiadosťou o pomoc. Vieme, že sa v obciach vyskytujú stovky psov, ktoré by potrebovali byť umiestnené do lokálnych útulkov. Avšak kapacitne už teraz útulky nestíhajú riešiť túlavé a opustené zvieratá, ani v lokalitách, kde nedochádza k takému masívnemu neregulovanému rozmnožovaniu, ako je to v rómskych komunitách. Ani vybudovanie útulkov však bez následného a súbežného procesu kastrácie zvierat v osadách a odoberaní šteniat nepostačuje," uviedla.
Najkritickejšia situácia je na východe
Podľa Bikkyovej mnoho ľudí netuší, že práve na východnom Slovensku je situácia najkritickejšia.
„Podobá sa to tu Rumunsku - zvieratá žijú v katastrofálnych podmienkach, kastrácia je neznámy pojem a šteňatá sa kruto zabíjajú, topia či vyhadzujú v lese," dodala.
K opatreniam na zlepšenie stavu podľa Slobody zvierat patria pravidelné kastračné akcie, zabezpečenie veterinárnej služby v problémových lokalitách, vybudovanie záchytného koterca pre zvieratá, riadne plnenie si povinností zo strany majiteľov, obcí i štátu, ako aj systémová spolupráca Združenia miest a obcí Slovenska a štátu s vyčlenením potrebných finančných prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín