REMETSKÉ HÁMRE. V Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Morské oko na Zemplíne aj naďalej evidujú problém so separovaním odpadu.
Ochranári v tejto súvislosti poukazujú na vlaňajšiu tému Svetového dňa životného prostredia, ktorou bol boj proti plastom.
„Preto sme sa na Správe CHKO Vihorlat rozhodli zlikvidovať sedem košov na ceste a náučnom chodníku v okolí jazera Morské oko," uviedol strážca Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat Ján Vataha.
Chcú donútiť návštevníkov triediť odpad

Aj keď sa ich myšlienka s minimalizovaním plastov v tejto NPR nestretla s veľmi pozitívnym ohlasom a neustále ich návštevníci žiadali, aby koše k jazeru vrátili, rozhodli sa, že neustúpia.
Pred vstupom k jazeru na parkovisku vybudovali ešte v roku 2016 nádoby na triedený zber.
„Aj napriek veľkým informačným oznamom na košoch, množstvu informácií, ktoré sú dnes všade dostupné o separovaní, prevažná väčšina triedeného odpadu sa musí vyvážať ako komunálny," upozornil Vataha.
Niektorí turisti do týchto nádob dávajú aj zmiešaný odpad.
„Dokonca návštevníci neváhajú hádzať odpadky aj do schránky na odkazy, ktorá je v rezervácii," podotkol.
Ak môžete odpad priniesť, tak ho aj odneste

Mimo letnej turistickej sezóny obec koše na parkovisku nevynáša, robia to strážcovia zo Správy CHKO Vihorlat.
„V priebehu troch zimných mesiacov sa zviezlo až pätnásť 250-litrových vriec komunálneho odpadu. Preto aj naďalej vyzývame návštevníkov tohto nádherného územia, aby minimalizovali odpad na turistike. Ak ste vládali nejaký obal plný vyniesť do hôr, zvládnete ho už prázdny doniesť zase domov," apelujú ochranári na verejnosť.
Národná prírodná rezervácia Morské oko sa nachádza v nadmorskej výške 619 metrov. Rozprestiera sa na ploche vyše 13 hektárov.
Jazero vzniklo mohutným zosuvom, ktorý zahatal dolinu potoka Okna.
Je súčasťou CHKO Vihorlat, ktorá má výmeru 17 485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín