TREBIŠOV. Grófka Ilona Andrássyová sa narodila v Trebišove. Bola však iná, ako mnoho iných žien zo šľachtických rodov.
Počas prvej svetovej vojny pracovala ako ošetrovateľka. A písala si denník, v ktorom zachytila poznatky a osobné skúsenosti, ktoré získala pri ošetrovaní ranených vojakov v nemocniciach i v poľných lazaretoch.
Približuje počiatočné nadšenie vojakov, postupné rozčarovanie, vytriezvenie a beznádej. Zároveň je vyznaním lásky k manželovi i vlasti.
Vnučka slávneho politika
V rodine Andrássyovcov bolo niekoľko nositeliek mena Ilona.
„ Sestra slávneho politika Júliusa Andrássyho, ktorý sa zaslúžil o rakúsko-uhorské vyrovnanie a v kaplnke v Trebišove je stvárnená ako plačúca žena nad hrobom brata. Ilona, vnučka politika, a ďalšia nevesta v rodine, ktorá sa tiež venovala charitatívnej činnosti. V tých časoch bolo zaužívané, že aristokratky sa venovali dobročinným aktivitám,“ začína rozprávanie o Iloncsi Humenčanka, novinárka Anna Šimkuličová, ktorá jej denník preložila do slovenčiny.
Sparťanská výchova
Trebišov sa stal rodovým sídlom Teodora Andrássyho, prvorodeného syna politika Júliusa Andrássyho.
„Mal blízko k umeniu, v kaštieli bolo stále niekoľko výtvarníkov. Politického ducha po otcovi zdedil mladší syn Július. V čase kampane pre brata Teodor prechladol, dostal zápal pľúc a zomrel,“ hovorí Šimkuličová.
Teodor mal s manželkou Eleonórou Zichyovou štyri dcéry, najstaršiu Ilonu, ktorú volali Iloncsi, Borbálu (Boy), Katalin (Katuš) a Kláru (Kája). Katalin sa neskôr stala manželkou Mihálya Károlyiho, predsedu vlády Maďarskej republiky po prvej svetovej vojne a volali ju Červená grófka.
Iloncsi sa narodila 22. mája 1886 v trebišovskom kaštieli.
„To, že sa Ilona stane silnou ženou, mala predurčené už od detstva. Jej mama Eleonóra bola priekopníčkou v uplatňovaní módnych trendov vo výchove. Bola presvedčená, že deti musia byť adaptované na každé počasie. Prebaľovala ich vonku aj za mrazov, od chladu mali až modré nôžky i rúčky. Dievčatá museli v trebišovskom parku bosé prechádzať cez potok, nesmeli nosiť pančuchy. Raz v novembri ich na terase v letných šatách videl otcov brat Július, ktorého dievčatá volali familiárne Duci báči. Spýtal sa, či im nie je zima. Najstaršia Iloncsi mu odvetila: nie sme my veru dajaké zimomravé dievčatá,“ rozpráva prekladateľka.
Postaral sa o ne strýko
Po predčasnej smrti Teodora vychovával štyri sestry Július Andrássy mladší, ktorý sa oženil s vdovou po bratovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín