SOMOTOR. Izolované mokrade, na ktorých hniezdia vzácne druhy vodných vtákov, zavodňujú ornitológovia v týchto dňoch v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie na východe Slovenska.
Prečerpávanie vody z kanála do močiara zaistí, že z lokality nezmizne aj posledná hniezdna kolónia chavkošov nočných.
Deväťdesiat percent mokradí je preč

Na tomto území identifikovali ornitológovia viac ako 150 močiarov.
Podľa Mateja Repela zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko, sú na 90 percent vyschnuté.
Niektoré prirodzene zachránia prípadné záplavy, ale obdobia sucha pretrvávajú dlhšie ako kedysi.
Pod súčasný stav mokradí sa podpísali aj masové meliorácie a odvodňovanie južného Zemplína v druhej polovici 20. storočia.
„Chránené vtáčie územie bolo vyhlásené na ochranu európsky významných vodných vtákov, ak im mokrade aspoň niektoré nezachováme, územie úplne opustia a stratí vôbec zmysel ochrana prírody," vysvetlil Matej Repel.
Najväčšou snahou ornitológov je, aby vtáky nachádzali vhodné prostredie a naďalej sa vracali do močiarov.
Vzácne druhy, nielen vtákov
Voda, ktorá smeruje do močiarov, pochádza z odvodňovacieho Somotorského kanála. Ornitológovia chcú túto jar zavlažiť spolu šesť mokradí.
Vodu do močiarov v týchto dňoch prečerpávajú počas dňa aj v noci, vystriedajú sa pri tom štyria-piati ľudia, ktorí dolievajú naftu do čerpadla a udržiavajú ho v chode.
„V močiaroch hniezdi okrem chavkošov nočných aj kolónia beluší veľkých, jedna z posledných dvoch, ktoré žijú práve na zavodnených mokradiach. Hniezdi tu bučiak veľký, čo je veľmi vzácny ubúdajúci druh na Slovensku, chochlačka bielooká, husi divé a ďalšie vzácne druhy vodných vtákov," doplnil Repel.
Zavlažovanie močiarov nepomáha len vtáctvu.
Nemenej dôležité sú podľa ornitológa aj všetky vodné obojživelníky, pôvodné druhy rýb, rôzne bezstavovce, červy, planktóny, vážky a rôzne druhy hmyzu a rastlinstva.
Na Medzibodrožie v okrese Trebišov už tento rok prileteli prvé vtáky bučiak a žeriavy.
Ornitológovia zhodnotia v máji, ktoré ďalšie druhy sa vrátia a aký efekt malo zavlažovanie.
V minulosti pomohli takýmto spôsobom 20 lokalitám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín