TREBIŠOV. Fašiangmi ožil v sobotu Trebišov.
Do fašiangového sprievodu z centra mesta do areálu trebišovského kaštieľa sa zapojili desiatky ľudí v tradičných maskách.
Pred regionálnym múzeom návštevníci zažili remeselný jarmok, fašiangové špeciality a program v podaní folklórnych skupín.
„Cieľom podujatia je oživiť tieto zvyky a pamäť ľudu zemplínskeho regiónu, ako aj priblížiť masky, ktoré kedysi boli súčasťou fašiangových sprievodov a rôznych pochôdzkových slávností," uviedla riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína Beáta Kereštanová.
K ochutnávkam patrili tradičné zemplínske pochúťky spojené s fašiangmi, ako sú čeregy alebo kreple, nechýbali ani tokajské vína.
Súčasťou kultúrneho programu boli folklórne skupiny zo Slivníka, Malých Ozoroviec, Kuzmíc a Trebišova.
Zábava pred pôstom
Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov po Popolcovú stredu.
Je to čas vyhradený rozličným zvykoslovným príležitostiam, spoločenským podujatiam a rodinným oslavám pred nástupom 40-dňového pôstu.
V stredoveku nadobudli fašiangové oslavy, najmä vo svojom závere, podobu, keď bolo dovolené takmer všetko.
V zemplínskom regióne sa do súčasnosti zachovali už len spomienky na niekdajšiu oslavu predovšetkým konca fašiangového obdobia, známu ako „zapuški".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín