TREBIŠOV. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pred Vianocami nariadil zrušenie takmer celý rok trvajúceho verejného obstarávania na vykonanie projektov pozemkových úprav v katastrálnych územiach desiatok obcí Slovenska, vrátane Vinohraníckej oblasti Tokaj.
Súťaž bola vyhlásená vo Vestníku verejného obstarávania 10. apríla 2018.
Obstarávateľom bolo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Jej hodnota bola stanovená na takmer 45 miliónov eur.
Táto správa zasiahla stovky farmárov, vlastníkov doslova roztrúsených parciel dedených pozemkov, samosprávy a širokú verejnosť.
Ide o extravilány 168 obcí na západe, strede i východe Slovenska.
Všestranná nespokojnosť

K chystanému zrušeniu verejného obstarávania vydalo stanovisko niekoľko dotknutých organizácií.
Komora pozemkových úprav SR, Zamestnávateľský zväz geodézie a kartografie a Komora geodetov a kartografov.
Podpísaní predsedovia týchto stavovských a odborných organizácií Vladimír Uhlík a Peter Repáň konštatujú: „Je to už štvrtá zrušená verejná súťaž na pozemkové úpravy za ostatných desať rokov. Niet pochýb, že táto spoločnosť, Slovenská republika, alebo niekto v pozadí, nemá záujem o riešenie rozdrobenosti pozemkového vlastníctva, napriek tomu, že pozemkové úpravy sú jedným z kľúčových nástrojov na vyriešenie kritického stavu slovenského poľnohospodárstva, aj napriek tomu, že Európska únia nám na to poskytuje peniaze.“
Končí sa programovacie obdobie
Obavy sú už aj preto, lebo koniec programovacieho obdobia 2014-2020 je za dverami.
V tom období by totiž museli byť všetky práce vykonané a vyfakturované.
Keďže sceľovanie pozemkov ako proces trvá priemerne štyri roky, vypísanie novej súťaže z európskych peňazí by sa už určite nestihlo.
Neprehľadný stav vlastníctva a užívania pozemkov vo Vinohradníckej oblasti Tokaj, ale i na celom Slovensku trvá už bezmála tridsať rokov.
Dodnes po navrátení užívania pozemkov najmä vo vinohradoch v deväťdesiatych rokoch minulého storočia vo forme náhradných pozemkov pretrváva chaos medzi skutočnými vlastníkmi pozemkov a užívateľmi viníc.
Tento stav by sa sceľovaním pozemkov upravil. Najmä by sa vyriešila desiatkami rokov trieštená dedičská základňa.
Za desať rokov nedotiahli ani raz
Od roku 2012 navštívili región Zemplína viacerí ministri pôdohospodárstva a viackrát aj bývalý premiér Fico.
Opakovane sľubovali okamžité riešenie tohto problému s dôrazom na tokajské obce.
Nič z toho nebolo splnené, verejné obstarávania boli spustené, ale ani raz neboli dotiahnuté do úspešného konca.
Raz boli dôvodom príliš nízke ceny, potom zle pripravené súťažné podklady a najnovšie sú to opäť chyby v procese verejného obstarávania.
Zodpovedné štátne inštitúcie v tejto oblasti nedokázali za desať rokov pripraviť a riadne ukončiť jediné verejné obstarávanie.
I napriek tomu, že medzi priority v rámci Akčného plánu na podporu zaostávajúcich okresov, kam Trebišovský okres zaradili, patrí aj program pozemkových úprav.
„Z posledného rozhodnutia o zrušení verejného obstarávania nemáme dobrý pocit. Stále to ľuďom sľubujeme a nevieme sa realizácie dočkať. Náš odbor má neustále problémy, lebo mnohé následné riešenia vo vlastníctve pozemkov sa neustále odsúvajú,“ povedal nám Rastislav Petrovič, prednosta Okresného úradu v Trebišove.
Farmári nie sú nadšení
Mnohé indície ukazujú, že najviac nespokojných malých a stredných farmárov je na východe Slovenska.
Aj oni sa v ostatnom čase opakovane zasadzujú za urýchlené začatie pozemkových úprav, lebo pochopili, že mnohé ich problémy sa začínajú práve pri rozdrobenom vlastníctve pozemkov.
„Zrušenie pozemkových úprav považujem za zlyhanie ministerstva pôdohospodárstva. Je nepochopiteľné, že už desať rokov sa podobnými spôsobmi pre niečo zastaví komasácia pôdy. ÚVO zastavil výberové konanie pre zle predložené doklady, zle pripravený projekt zo strany ministerstva. Pýtam sa preto, či to bol zámer. Zasa sa zrušilo niečo, čo by pomohlo zlepšiť situáciu v poľnohospodárstve. Mám dojem, že tento stav nescelených pozemkov niekomu vyhovuje. Malým a stredným farmárom ale isto nie,“ vyslovil sa Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov.
Stanovisko
Úrad pre verejné obstarávanie vydal stanovisko k problematike ešte 21. decembra 2018.
„Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len úrad) sa dištancuje od názorov prezentovaných vo vyhlásení Komory pozemkových úprav SR a Komory geodetov a kartografov.
Úrad zároveň dodáva, že táto reakcia namierená voči nezávislému kontrolnému orgánu, ktorého zákonnou povinnosťou je dohľad nad dodržiavaním zákona o verejnom obstarávaní, prichádza v čase, keď rozhodnutie úradu v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného pred uzavretím zmluvy na základe podnetu verejného obstarávateľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky na výkon kontroly ním zadávanej nadlimitnej zákazky na poskytnutie služby na predmet Vypracovanie a vykonanie projektov pozemkových úprav v regiónoch Slovenskej republiky, vyhlásenej zverejnením oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania vo Vestníku verejného obstarávania č. 70/2018 dňa 10. 4. 2018, úrad nemôže komentovať vzhľadom na to, že plynie lehota na podanie odvolania voči rozhodnutiu úradu.
Úrad bude svoje zistenia prezentovať po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia."
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín