Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Vláda zasadala v spustošených Lekárovciach. Na premiéra si počkali farmári

Obec dostane od štátu pol milióna.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

SOBRANCE. Výjazdové rokovanie vlády, ktoré bolo vo štvrtok naplánované v Sobranciach, sa presunulo do neďalekých Lekároviec.

Obcou sa v stredu prehnala veterná smršť.

"Ide o rozhodnutie premiéra," vysvetlila vo štvrtok ráno jeho hovorkyňa Beatrice Szaboová.

Pellegriniho čakali farmári

Pred Obecným úradom v Lekárovciach čakala na premiéra skupina farmárov s transparentmi.

Ako uviedol Patrik Magdoško, polícia farmárov k obecnému úradu nepustila autami, museli ísť pešo.

Priniesli si transparenty, na ktorých tvrdia, že útoky na malých a stredných farmárov pokračujú.

Skryť Vypnúť reklamu

František Oravec uviedol, že sa chcú stretnúť s premiérom a upozorniť ho na to, že napriek platným súdnym rozhodnutiam sa nevedia domôcť spravodlivosti.

Premiér: Nebudeme tolerovať žiadnu mafiu

Nebudeme tu tolerovať žiadnu mafiu, ani pozemkovú, ani agromafiu, ani hocijakú mafiu v tomto štáte.

Pellegrini takto reagoval na slová jedného z farmárov, s ktorými sa stretol vo štvrtok po rokovaní vlády.

Ten predsedovi vlády povedal, že na Slovensku vznikla novodobá mafia, ktorá nestrieľa, ale ekonomicky ruinuje.

"Ak tvrdíte, že tu nejaká je, ja požiadam všetky orgány, ktoré majú do toho čo povedať, aby ju identifikovali. Ak tu je, pomôžte im ukázať, ktorá je tá mafia, dokážme im vinu a zlikvidujme takéto konanie. To nebudeme tolerovať, aby tu hocijaké skupiny ovládali nejaké veci," povedal Pellegrini s tým, že to nikdy podporovať nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

"A v tomto budem vždy na vašej strane," doplnil.

Ako ďalej uviedol, nad nikým nedrží ochrannú ruku.

Počas rozhovoru adresovali farmári premiérovi viaceré svoje problémy.

Povedal im, že sa na to bude pýtať.

Farmári sa mu poďakovali za to, že si na nich našiel čas, zároveň ho pozvali na spoločné stretnutie.

Pellegrini ho prijal s tým, že rád príde, najradšej na reálnu farmu.

Pellegrini: Je to obrovské nešťastie

Vláda musí nájsť spôsob, ako pomôcť obci a občanom Lekároviec. Priamo v dedine, kam presunuli výjazdové rokovanie vlády naplánované v Sobranciach, to pre médiá uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Prečítajte si tiež: Smršť v Lekárovciach napáchala veľké škody. Všetko trvalo len asi dve minúty Čítajte 

"Je to obrovské nešťastie. Ukazuje sa, že ostatné obce v okolí neboli vôbec postihnuté touto veternou smršťou. Tých striech je tu postŕhaných obrovské množstvo," opísal situáciu predseda vlády s tým, že v dedine je aj množstvo popadaných stromov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že musíme my ako vláda počas rokovania prijať určité opatrenia, aby sme okamžite pomohli obci, ale hlavne musíme nájsť spôsob, ako pomôcť okamžite aj občanom, pretože sme v období, keď dnes síce svieti slnko, ale pred zimou a jeseňou nemôžeme nechať ľudí bez strechy nad hlavou a je preto potrebné nájsť nejaký spôsob, aby okamžite mohli začať práce," zdôraznil Pellegrini.

Doplnil, že aj z tohto dôvodu sa ráno rozhodol a po dohode s ministrami presunuli rokovanie vlády priamo do postihnutej obce.

"Pretože by nebolo vhodné, aby sme slávnostne zasadali v Sobranciach a pritom tu v tejto obci sa stalo takéto nešťastie," vysvetlil.

Dostanú pol milióna

Lekárovce napokon budú mať k dispozícii 500 000 eur na úhradu škôd, rozhodla vláda.

"Vláda prijala po dohode so starostom rozhodnutie, že okamžite vyčleňuje pre obec Lekárovce na úhradu škôd sumu do 500 000 eur s tým, že už v piatok 5. 10. bude presunutá záloha vo výške 300 000 eur na účet obce, aby starosta mohol okamžite sanovať potreby, ktoré tu pri tejto tragédii vznikli," uviedol po rokovaní vlády Pellegrini.

Prečítajte si tiež: Lekárovčania odstraňujú následky víchrice, vyhlásili mimoriadnu situáciu Čítajte 

Ako povedal, z rezervy predsedu vlády je ochotný po dohode so starostom riešiť aj individuálne potreby občanov v prípade, že sa niekto dostane do zložitej sociálnej situácie, a to ak nemá poistený majetok, respektíve je v takej sociálnej situácii, že si nebude môcť dovoliť opraviť škody z vlastných prostriedkov.

"Všetky práce, ktoré sú momentálne vykonávané zo strany štátu v obci, to znamená Hasičského a záchranného zboru, armády, a všetky ďalšie úkony, ktoré je potrebné urobiť na verejnom majetku, budú následne hradené z prostriedkov štátneho rozpočtu a nepôjdu na účet obce," skonštatoval Pellegrini.

Starosta Lekároviec Milan Örmezey sa poďakoval všetkým zasahujúcim zložkám a obyvateľov vyzval, aby boli trpezliví.

"Budeme sa snažiť čím skôr to dať do poriadku, ako obecný majetok, tak vlastnícke vzťahy s občanmi. Vyrovnajú si svoje veci s tým, že im pomôžeme, ako budeme môcť," uviedol Örmezey s tým, že škody po veternej smršti zatiaľ vyčíslené nemajú.

"Je to jedna z najväčších obcí Sobranského okresu, je tu okolo 900 obyvateľov. Myslím si, že finančnú pomoc pocítia všetci obyvatelia, ako aj súkromné firmy a obecný úrad, ktorí majú škody po veternej smršti," doplnil prednosta Okresného úradu v Sobranciach Boleslav Lešo.

Odklepli aj ďalšiu pomoc pre región

Vláda prerokovala aj plnenie Akčného plánu rozvoja okresu Sobrance a schválila jeho aktualizáciu.

Pellegrini informoval, že schválila i regionálnu pomoc pre mesto a obce okresu Sobrance vo výške 1 150 000 eur.

Prečítajte si tiež: Lekárovcami v Sobranskom okrese sa prehnala veterná smršť Čítajte 

"Vláda rozhodla o vyčlenení finančných prostriedkov nie vo výške jedného milióna eur, ale suma bola navýšená o ďalších 150 000 eur. Boli navýšené prostriedky pre mesto Sobrance na rekonštrukciu miestnych komunikácií v objeme 50 000 eur a bola navýšená aj suma, ktorá bude slúžiť na rekonštrukciu všešportového areálu, kde sme navýšili prostriedky o ďalších asi 21 000 eur oproti pôvodne plánovaným 53 000 eur," uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Najviac financií z regionálneho príspevku - 217 000 eur, pôjde na modernizáciu vykurovania bytových domov v Sobranciach.

Vláda prispela aj na rekonštrukciu strechy budovy Obecného úradu v obci Baškovce, obnovu miestnych komunikácií, rekonštrukciu školských jedální či kuchýň a interiérov v kultúrnych domoch.

Obec Horňa získala 19 000 eur na sanáciu miest s nezákonne umiestneným odpadom.

Obec Koromľa dostala dotáciu 24 500 eur na rekonštrukciu strechy na budove materskej školy, na tento istý účel obec Remetské Hámre získala 20 000 eur.

Vládny kabinet pridelil aj 60 000 eur obci Porúbka na obnovu strechy na základnej škole.

Financie získajú aj rôzne farnosti z regiónu, napríklad na výmenu okien a dverí na chrámoch, rekonštrukciu vykurovania či na obnovu strechy na kostole.

"Sú to prostriedky na rozvoj školstva, kultúry, športu, infraštruktúry. Zvlášť chcem poďakovať za mesto Sobrance. Sú to veľké prostriedky, ktoré nám pomôžu zrealizovať druhú etapu modernizácie tepelného hospodárstva. Aj vďaka podpore vlády by sme mali mať jedno z najmodernejších tepelných hospodárstiev na Slovensku, ak nie podľa názoru odborníkov najmodernejšie. Dnes sme dostali pridané k tomu, čo bolo v návrhu na uznesenie vlády," skonštatoval primátor Sobraniec Pavol Džurina (nez.).

Podľa Pellegriniho hoci zo začiatku viazlo čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov aj z regionálnej pomoci, situácia sa v posledných dvoch rokoch obracia k lepšiemu a očakáva, že čerpanie bude v nasledujúcom období ešte rýchlejšie.

Dodal, že miera nezamestnanosti sa výrazne znížila a je presvedčený, že ak sa zdynamizuje realizácia akčného plánu, výsledky budú ešte lepšie.

Raši neočakáva príchod veľkého investora

Aj podľa podpredsedu vlády Richarda Rašiho (Smer) sa napĺňanie akčného plánu rozbiehalo pomaly, no teraz naberá na dynamike.

Z európskych prostriedkov do roku 2020 môžu subjekty z okresu Sobrance čerpať 32 miliónov eur a 2,5 milióna eur môžu dostať ako regionálny príspevok okrem schváleného teraz vo štvrtok.

Doteraz boli predložené projekty na čerpanie európskych peňazí vo výške vyše šesť miliónov eur.

Za dva roky klesla nezamestnanosť v okrese a vzniklo viac ako 350 nových pracovných miest.

Ako uviedol Raši, táto schválená regionálna pomoc nesúvisí s akčným plánom, ale je určená na riešenie akútnych situácií a potrieb, ako je napríklad oprava miestnych komunikácií, kultúrnych domov, materských a základných škôl, na podporu lokálnych cirkví a podporu regionálneho folklórneho umenia a tradičných remesiel.

Projekty, ktoré budú podporené, navrhli starostovia obcí.

Podľa Rašiho predseda akčného výboru vládu ubezpečil, že aktualizovaný akčný plán je reálny a mali by ho splniť v plánovanom období vo finančnom vyjadrení.

Raši dodal, že sa neočakáva príchod veľkého investora, ktorý by vytvoril niekoľko sto nových pracovných miest, vláda však chce podporovať už existujúce podnikateľské subjekty ako aj vznik nových malých a stredných podnikateľských subjektov.

Lokálne samosprávy rozhodujú, koho podporiť.

Vláda chce podporiť aj obce, ktoré môžu zriaďovať sociálne podniky.

"Ďalšia kapitola sú voľné priestory, ktoré by mohli byť využité novými investormi," spomenul.

Možnosti rozvoja vidí aj v kúpeľoch v Sobranciach.

"Ale nie tie pôvodné, pretože tam sú vlastnícke práva také komplikované, že pôvodné kúpele sa oživiť momentálne nedajú. Štát však pomáha mestu Sobrance s usporiadaním pozemkov tak, aby pri prameni vedľa starého areálu kúpeľov mohli vzniknúť nové," priblížil.

Poslednou oblasťou, ktorá môže podľa Rašiho veľmi pomôcť okresu, je preň špecifická a môže vytvoriť aj pár pracovných miest, je oblasť hraničného priechodu.

Miera nezamestnanosti v decembri 2015 v okrese Sobrance dosahovala 18,4 percenta.

Ku koncu augusta roku 2018 klesla na 10,87 percenta s podporou regionálneho príspevku a čerpaním zdrojov Európskych a investičných fondov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 090
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 647
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 580
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 919
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 308
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 476
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 086
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 993
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 827
 10. Crème de la crème po slovensky 2 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš počas neformálneho stretnutia premiérov Vyšehradskej štvorky.

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


11 h
Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


13 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop