TREBIŠOV. Zemplínska knižnica v Trebišove otvorila začiatkom tohto mesiaca zaujímavú výstavu fotografií Milana Malasta pod názvom Modlitba dreva.
Zapojila sa tak do aktivít Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou.
Upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 50 účastníckych štátoch.
Základným cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnych pamiatkach v spojitosti s európskym kultúrnym dedičstvom.
Slovensko nemá čo skrývať, naopak patrí medzi významné štáty, ktoré čoraz viac odhaľujú mnohé pamiatkové skvosty.
Potrvá do konca mesiaca
„Aj naša knižnica dáva svojim návštevníkom príležitosť zúčastniť sa na podujatiach na oslavu bohatého a rozmanitého dedičstva Európy. Autorom výstavnej kolekcie je Milan Malast, dlhoročný úspešný člen fotoklubu NOVA v Košiciach, ktorý predkladá verejnosti pohľady na drevené chrámy – skvosty sakrálnej architektúry na Slovensku.Táto výstava v knižnici potrvá do konca septembra,“ povedala riaditeľka knižnice Janka Vargová.
Milan Malast sa narodil v Starej Ľubovni. Fotografiou sa zaoberá 34 rokov.
Tvrdí, že fotografovanie mu otvára nový životný priestor, je relaxom, hrou a prirodzeným spôsobom nazerania na svet.
Zároveň je to pre neho aj vzťah ku tradíciám, ku koreňom kultúry, k dedičstvu našich otcov a k prameňom viery.
Inšpirátorom je umelcov otec
„V projekte výstavy Modlitba dreva ponúkam pohľady na drevené chrámy – skvosty sakrálnej architektúry na Slovensku – fotografie 50 drevených chrámov. Rok kresťanskej kultúry bol pre mňa impulzom, aby som načrel do duchovnej klenotnice Slovenska a tak priblížil, po rokoch systematického hľadania, jej drevené skvosty – drevené chrámy, ktoré sa od čias svojho vzniku, teda od 15. do 18. storočia, vždy dotýkali duchovného pulzu slovenského kresťanského života. Historicky cenné, stále živé v udržiavaní viery sa niektoré z nich právom stali súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO.Výsledkom sú stovky záberov, z ktorých som vybral fotografie exteriérov chrámov a niekoľko pohľadov na ikonostasy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou chrámov. Inšpirátorom môjho snaženia bol môj otec, ktorý bol dlhých 40 rokov kostolníkom v gréckokatolíckom chráme sv. Michala v dedinke Sulín v okrese Stará Ľubovňa. A hoci tu drevený chrám už neexistuje, pieta a úcta k dedičstvu predkov v spomienkach pretrváva. Svoju výstavu som preto venoval práve pamiatke môjho už nebohého otca Michala Malasta,“ uvádza vstup do výstavy jej autor Milan Malast.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín