TREBIŠOV. Dlhodobé vysoké teploty na východnom Slovensku robia vrásky na čele nielen farmárom, ale aj správcom povodia riek.
Škody na majetku rátajú najmä rybári, pretože veľký úbytok vody, kyslíka a zníženie výšky vodných hladín zredukovali aj stavy rýb.

“Obdobie sucha, ktoré momentálne pretrváva, a s tým spojený vlahový deficit na majetku nášho podniku síce nespôsobili žiadne škody, ale môže byť problém pri menších tokoch, ako napríklad Trnávka. Pri dlhodobo nízkych vodných hladinách sa tu prejavuje kyslíkový deficit, čo zrejme spôsobuje aj úhyn rýb. Tým by mohli vzniknúť škody rybárskym organizáciám, ktoré zarybňujú jednotlivė lovné revíry,“ povedala nám riaditeľka Správy povodia Bodrogu Eva Kolesárová.
Zdôraznila, že tohtoročný priebeh teplôt a celková meteorologická situácia ovplyvňuje samozrejme aj hydrologickú situáciu na vodných tokoch.
Po odchode jarných vôd v polovici apríla prišli hneď vysoké teploty, búrková činnosť a s ňou spojené bleskové povodne, ktoré zatiaľ povodie rieky Bodrog, nachádzajúcej sa v územnej pôsobnosti správy Trebišov, obišli.
To však neznamená, že vodohospodári mali od podobných problémov pokoj.
Vypomáhali v Tatrách
„Vypomáhali sme v Tatrách na zabezpečovacích prácach našej sesterskej Správe povodia Dunajca a Popradu po poslednej veľkej bleskovej povodni, ktorá ich zasiahla minulý mesiac. Nízke stavy v riekach a kanálovej sieti spôsobujú kyslíkový deficit a ten môže spôsobiť narušenie ekologickej stability vodného toku a znížiť jeho samočistiacu schopnosť. Kritické sú hlavne úseky, kde sa vypúšťajú odpadové vody z čistiarní odpadových vôd a iných čistiarenských zariadení, lebo jednoducho tam to riedenie vôd niekedy nie je možné zabezpečiť,“ konštatovala Eva Kolesárová.
Príjemné správy nemajú ani trebišovskí rybári.
Hospodár miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) v Trebišove Václav Besler spresnil, že vo veľkých riečnych povodiach zaznamenali iba drobné úhyny rýb, ale kritická situácia je najmä v malých vodných nádržiach, kde je pokles hladiny veľmi výrazný.
„Situácia je povážlivá, lebo v malej vodnej nádrži pri obci Byšta sme zaznamenali značný úhyn pleskáča a karasa. Treba si uvedomiť, že karas je najodolnejšia ryba a predsa tie podmienky neustála. Najväčie hynutie rýb bolo v Trnávke, ktorej koryto je zarastené vysokou trávou,“ poznamenal hospodár MO SRZ.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín