KOŠICE, TREBIŠOV. Minulý týždeň za v banskej obci Hodruša – Hámre v okrese Žarnovica konali majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata.
Súťaž, ktorú organizovala Slovenská asociácia zlatokopov SAZ v spolupráci so Svetovou asociáciou zlatokopov WGA, mala medzinárodnú účasť.
Zúčastnilo sa jej približne 450 zlatokopov z celého sveta. Okrem európskych mali zastúpenie aj také štáty ako Juhoafrická republika, USA, Kanada, Austrália, Japonsko či Nový Zéland. Spolu ich bolo 21.
Počet zlatiniek nepoznajú
Pravidlá na majstrovstvách sveta sa od podobných súťaží v ničom nelíšili.
Každý súťažiaci dostal do rúk vedro s pieskom, ktoré obsahovalo pre neho neznámy počet zlatiniek. Ide o kúsky zlata s veľkosťou do jedného milimetra.
Ich počet bol rôzny, v závislosti od súťažnej kategórie.
Zlatokopi sa potom postavil do klaimov s vodou. Tam sa po vysypaní obsahu vedier na ryžovacie panvice snažili krúživými pohybmi zbavovať piesku dovtedy, kým na dne ostalo iba zlato.
Samozrejme, okrem zachytenia všetkých zlatiniek bola dôležitá aj rýchlosť ryžovania.
Za každý stratený kúsok zlata sa k výslednému času prirátali tri trestné minúty.
Ak teda niekto skončil prvý, no voda mu odplavila napríklad tri zlatinky, mohol skončiť hlboko v poli porazených.
Porazili špičku
V každej zo 16 kategórií malo zastúpenie aj Slovensko.
Tento rok sa naši zlatokopi dostali na stupne víťazov v dvoch kategóriach.
V súťaži tradičná panvica (batea) obsadila 3. miesto Renáta Kocúrová z Lovinobane.
V kategórii 5-členných družstiev sa majstrami sveta stal tím 5-Coly z Trebišova v zložení manželia Mária a Jozef Kollárovci (Malé Ozorovce, okres Trebišov), Ján Džugan (Trebišov), Jan Kořenář a Radek Chlad (ČR). V čase 6 minút a 49 sekúnd vyryžovali všetkých 19 zlatiniek.
O 13 sekúnd tak porazili tím z Juhoafrickej republiky a s odstupom ďalších 7 sekúnd Švédov. V oboch sú niektorí členovia majstrami sveta, aj viacnásobnými, v iných kategóriách.
Zo Slovákov medzi amatérmi vynikol Gabriel Tudja (Trebišov), ktorý skončil na 4. mieste, pričom iba jedna stratená zlatinka ho stála víťazstvo v tejto kategórii.
Súťaže amatérov sa zúčastnili aj odvážne Trebišovčanky Mária Džuganová (10. miesto) a Mária Tudjová (21. miesto). V kategórii Ženy profesionálky obsadila Martina Murzová (Spišská Nová Ves) 11. miesto a medzi Mužmi profesionálmi obsadil Košičan Peter Cengel 14. miesto.
Rozhoduje tréning
„Do poslednej chvíle sme nevedeli, že sme víťazmi,“ povedal nám Ozorovčan Coly (Jozef Kollár).
"Z klaimov sme vychádzali ako piati v poradí, a tak sme sa nádejali, že niekto pred nami stratil nejakú tú zlatinku a snáď sa nám ujde aspoň 3. miesto. Džugy (Ján Džugan) priebežne zisťoval s koľkými zlatinkami tímy vychádzajú a nás vlastný tím zavádzal, že údajne sú dve dvadsiatky.

Keď k nám prišiel s informáciou – vraj zaručenou, že sme tretí, skákali a kričali sme od radosti prvýkrát. Hneď nato nám oznámil, že nás tak trocha zavádzal a že sme druhí.
A tak sme skákali a kričali od radosti znova. Následne nám však oznámil – Džuganovi nikdy never – že sme prví. To sme ostali neveriacky stáť s otvorenými ústami, kým nám konečne došlo, že tentoraz už fakt 'neklame'. A tak sme skákali a kričali od radosti znova.“
Inak, Coly má s ryžovaním zlata bohaté skúsenosti. Tejto záľube sa s manželkou úspešne venuje už roky a vedú k tomu aj ich syna. Matúš sa v kategórii Deti prebojoval do finále, kde skončil na 20. mieste.
„Za výsledkami je tréning. Bez neho to v súčasnosti nejde. Doma máme klaim a vo voľných chvíľach trénujeme. V 5-člennom družstve sme boli s kamarátmi z Česka, ktorí tak isto trénujú. Večer pred súťažou sme popíjali ich pampeliškové (púpavové) víno, čo však dopingom nie je,“ dodáva s úsmevom Coly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín