Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Protestujúci farmár: V počte fariem sme v katastrofických číslach

Patrik Magdoško pomenúva problémy.

Patrik Magdoško ponúka zeleninu po skončení pochodu Za slušné Slovensko v Bratislave koncom júna. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo zakladajúcich členov Iniciatívy poľnohospodárov, organizátor protestu na Tyršovom nábreží v Bratislave PATRIK MAGDOŠKO žije na východe. Jasne pomenúva situáciu v slovenskom poľnohospodárstve. Od jeho počiatkov až k terajším vzťahom, ktoré vyústili do mohutných protestov.

Situácia okolo problémov v pôdohospodárstve na východe Slovenska v tomto roku kulminovala. Viete pomenovať, kde bol začiatok?

- Začiatok celého problému bol už pred mnohými rokmi. V celkovom nastavení systému a následným smerovaním pôdohospodarstva. Politické rozhodnutia o nastavení systému zvýhodňujú a uprednostňujú určitý typ a štýl farmárčenia na Slovensku, čo považujem za zlé, keďže sme za posledné roky neustále klesali v ukazovateľoch potravinovej sebestačnosti. Len za minulý rok sme klesli z hrôzostrašného čísla 41 percent na 38. Medziročný pokles o 3 percentá je alarmujúci. Cena potravín za minulý polrok vzrástla najviac na Slovensku spomedzi všetkých štátov EU.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pýtali sme sa viacerých farmárov na Východoslovenskej nížine na situáciu s agrodotáciami, ale odpovedali, že žiaden problém nevidia. Môžu byť dva rôzne pohľady?

- Je zrejmé, že na Slovensku sú dva rôzne pohľady. A to pohľad tých "našich" farmárov a pohľad malých a stredných farmárov. Za posledné obdobie sa začali ozývať farmári s podobnými problémami z celého Slovenska, nielen z Východoslovenskej nížiny, čo iste nie je náhoda.

Prečítajte si tiež: Čižnár potvrdil to, na čo sme poukazovali, tvrdia farmári Čítajte 

Pomenujte konkrétne najväčšie problémy súčasnej agropolitiky Slovenska vo vzťahu k východnému regiónu.

- Jedným z najzávažnejších problémov, nielen východného Slovenska, je tzv. križovanie, teda keď si veľký poľnohospodársky subjekt vytvorí malé firmy, ktoré si účelovo zažiadajú dotáciu na pozemky malého farmára, aby znemožnili prísun dotačných peňazí. V takomto prípade nedostane dotácie nikto a vyšetrenia a rozhodnutia o tom, kto má právny nárok na danú dotáciu, trvajú roky. Malý farmár je takto ekonomicky znevýhodňovaný na trhu a dochádza k jeho finančnej likvidácii.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší problém je zrušenie zákona o náhradnom užívaní pozemkov. Veľkí farmári do času, keď bol platný tento zákon, mali povinnosť vydania náhradného pozemku malému farmárovi. Teraz je to tak, že sa môže rozhodnúť, či s farmárom uzatvorí zmluvu o prenájme alebo nie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5FDA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu