KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Juhovýchodné Slovensko v utorok opäť zasiahli silné búrky.
Ako na svojej internetovej stránke informovalo imeteo.sk, vytvorila sa aj supercela, ktorá potom z dolného Zemplína nabrala smer na severovýchodné Maďarsko.
"Juhovýchodné Slovensko môžeme tento rok nazvať alejou superciel. Vyskytlo sa tu totiž už niekoľko supercelárnych búrok a ďalšia supercela sa tu vytvorila aj v utorok," informuje imeteo.sk.
Vznikať začala o 16.40 hod. juhovýchodne od Trebišova.
"Severne od Kráľovského Chlmca o 18.00 hod. už dosahovala veľmi silnú intenzitu. Po 18.30 hod. opustila Slovensko a zamierila na severovýchod Maďarska," dodáva imeteo.sk.
Ako informuje SHMU, na stredu boli vyhlásené meteorologické výstrahy 1. stupňa pre okresy Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.
Čo je to supercela
Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy.
Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.
Supercely bývajú sprevádzané obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.
Od ostatných búrok sa líši práve tým, že jej výstupný prúd rotuje.
Teda má mezocyklónu, hoci rotáciu pri pohľade na samotný oblak nemusí byť vidno.
Rotujúci výstupný prúd umožňuje jej dlhú životnosť, rádovo aj niekoľko hodín bez toho, aby bola súčasťou väčšieho komplexu búrok
Má totiž dobre separované zostupné a výstupné prúdy, zostupné ju tak neodrežú od prítoku teplého a vlhkého vzduchu, z ktorého "žije".
Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé.
Zdroj: wikipedia.sk, jsv
Vznikla nad Dolným Zemplínom a postupovala do Maďarska. Zdroj: SHMU

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín