SENNÉ. S cieľom zabrániť narastaniu náletových drevín ochranári prírody sa rozhodli začať spásať Národnú prírodnú rezerváciu Senianske rybníky ovcami a kozami.
Štátna ochrana prírody, Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, na tomto projekte spolupracuje s organizáciou SOS/Birdlife Slovensko, ktorá ovce a kozy na tento účel zapožičala.
Pastva zabráni tomu, aby územie zarastalo neželanými drevinami, pričom efektívne likviduje rôzne agresívne rastliny, ktoré vytláčajú pôvodné druhy.
Ovce a kozy tiež kopytami narúšajú pôdu, čím vytvárajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie chráneného rastlinstva či hmyzu.
Unikátna lokalita
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky je jedna z najvýznamnejších vtáčích lokalít v strednej Európe.
Okolie rybníkov dotvára komplex vlhkých a mokrých lúk, ktoré sú mimoriadne bohaté na výskyt najmä vodného vtáctva.

Vďaka tomu tu bolo zaznamenaných 283 druhov vtákov, medzi ktorými dominujú vodné a pri vode žijúce druhy ako kačice, husi, bahniaky, čajky, dravce či spevavce.
Najmä v čase jarnej migrácie sa tu zhromažďujú desaťtisíce vtákov.
„Hrádze v okolí tejto prírodnej rezervácie každoročne zarastajú náletovými drevinami, preto sme sa rozhodli začať ich spásať ovečkami a kozami,“ uviedla na svojej stránke Štátna ochrana prírody.
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky je tvorená systémom rybníkov, lúk a mokradí.
Má rozlohu 1 440 hektárov.
Bohatstvo druhového výskytu vtákov viedlo k zaradeniu tejto lokality medzi významné vtáčie územia aj medzi Ramsarské lokality, ktoré zahŕňajú unikátne mokrade z celého sveta.
Na území rezervácie platí najprísnejší, piaty stupeň ochrany a na území jej ochranného pásma štvrtý stupeň ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín