KLOKOČOV. Obec Klokočov v Michalovskom okrese je známym mariánskym pútnickým miestom.
Gréckokatolícky chrám zasvätený Zosnutiu Presvätej Bohorodičky z roku 1835 leží na brehoch Zemplínskej šíravy, miesto prekypuje zvláštnym pokojom a tajomstvom.
Počas kuruckých vojen v roku 1670 ikona Presvätej Bohorodičky slzila nad útrapami ľudí.
V chráme sa dnes nachádza druhá kópia zázračnej ikony. Kde je originál, nevie nik.
Na najväčšiu mariánsku púť a odpustovú slávnosť v polovici augusta prichádzajú do Klokočova tisícky veriacich z rôznych kútov Slovenska.
Miesto hlbokého pokoja
V tomto roku obec Klokočov oslavuje 660. výročie prvej písomnej zmienky.
„Predpokladáme, že v tom čase tu už stál aj drevený chrám. Miesto, kde sa ľudia stretávajú v dobrom duchu, nesie aj dobrého ducha. Keď človek prichádza ku chrámu, na miesto modlitby, aj ho požehnáva. Čím viacej požehnávame, tým viac pokoja prichádza do srdca a života človeka, ale aj na samotné miesto,“ hovorí tamojší duchovný otec Peter Čintala, ktorý v Klokočove pôsobí už desaťročie.
Podľa jeho slov veriaci označujú miesto za výnimočné, premodlené, so zvláštnym duchom a tajomstvom. „Pociťujú na ňom veľmi krásny a hlboký pokoj. Dodnes sa tu stávajú zázraky,“ dodáva.
Vo farnosti pôsobí už druhý exorcista, konajú sa tu modlitby za uzdravenie a oslobodenie.
Zázračné slzy
Úcta k pútnickému miestu sa viaže k ikone Presvätej Bohorodičky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín