MICHALOVCE. Epidemický výskyt osýpok v obci Drahňov v okrese Michalovce pokračuje. Do štvrtka 31. 5. sa počet chorých zvýšil na 13.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky už začiatkom týždňa hlásil štyri prípady výskytu osýpok v obci Drahňov v Michalovskom okrese. Tri boli importované z Veľkej Británie, jeden pacient sa nakazil doma.

V utorok boli laboratórne potvrdené ďalšie dva prípady osýpok.
„V obci Drahňov evidujeme od 7. do 30. mája celkovo 13 prípadov osýpok, z ktorých tri sú importované z Veľkej Británie. Ostatné sú domáce prípady v epidemiologickej súvislosti. Päť ochorení bolo laboratórne potvrdených. Ide o osoby vo veku 10 – 19 rokov,“ informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
„Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach naďalej pokračuje vo vykonávaní príslušných protiepidemických opatrení na zabránenie šírenia osýpok. Pacientom bola nariadená izolácia a očkovanie u všetkých vnímavých osôb, ktoré s chorým prišli do priameho kontaktu,“ doplnil Mikas.
V Michalovciach hospitalizovali desiatich
Na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice bolo k štvrtkovému ránu hospitalizovaných desať pacientov.
"Niektorí už boli v minulých dňoch prepustení domov, niektorí budú dnes (31. 5.). Predpokladáme, že počet pacientov, ktorí vykazujú prejavy osýpok, môže ešte vzrásť," uviedla Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia, ktorá nemocnicu prevádzkuje.
Podľa jej slov sú kapacity oddelenia zatiaľ dostatočné.
Žiaci sú v karanténe
Starosta Drahňova Tibor Jasovský (nez.) zdôraznil, že obec s hygienikmi spolupracuje a nebezpečenstvo nákazy obyvateľom obce nehrozí.
„Dve triedy základnej školy sú v karanténe, ďalšie dve triedy budú fungovať od pondelka. Jedna žiačka elokovaného pracoviska strednej odbornej školy je tiež chorá, tam sú na 21 dní v karanténe. Niektorí pacienti sa už z nemocnice vracajú,“ povedal.
V obci zrušili všetky hromadné akcie, napríklad pravidelné stretnutie so staršími spoluobčanmi.
Obyvateľov o situácii pravidelne, aj niekoľkokrát denne, informujú.
Piatkové stretnutie
V piatok (1.6.) sa na pôde Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Michalovciach uskutoční mimoriadne pracovné stretnutie v súvislosti s aktuálnym výskytom osýpok v okrese.
"Rokovania sa okrem hlavného hygienika SR zúčastnia aj epidemiológovia z RÚVZ, starosta obce Drahňov a primár infekčného oddelenia michalovskej nemocnice," informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva.
Prípady hlásia z celej Európy
Úrad verejného zdravotníctva SR pozorne monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok u nás i v Európe.
O aktuálnej epidemiologickej situácii pravidelne informuje verejnosť.
Prípady osýpok u nás hlási Úrad do Európskeho systému rýchleho varovania.
Epidémie osýpok v členských krajinách EÚ/EEA pokračujú. Vlani najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku (5608), Taliansku (5098), Grécku (967) a Nemecku (929).
V tomto roku k 31. marcu najviac prípadov osýpok hlásili z Francúzska (1514), Grécka, Talianska, Rumunska a Veľkej Británie.
Bez výskytu ochorenia je v tomto roku zatiaľ z 30 monitorovaných krajín len Chorvátsko, Fínsko, Island, Litva, Luxemgursko a Malta.
Čo treba vedieť o osýpkach
Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku.
Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.
Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.
Ochorenie spôsobuje vírus osýpok zo skupiny paramyxovírusov.
Inkubačný čas je približne 10 dní.
Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou.
Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom.
Neskôr sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo.
Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému.
Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia ešte pred objavením sa vyrážky.
Obdobie nákazlivosti sa začína krátko pred nástupom počiatočného štádia a trvá 4 – 5 dní.
S nástupom vyrážky rýchlo klesá.
Ochorenie sa prenáša vzduchom kontaminovaným výlučkami horných dýchacích ciest chorého človeka.
Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.
Odporúčajú očkovanie
Rýchle a cielené opatrenia na prerušenie šírenia ochorení sú kľúčové.
Zahŕňajú izoláciu osôb podozrivých z nákazy, izoláciu osôb s potvrdeným ochorením a monitoring osôb v blízkom kontakte s chorým, ktoré neboli zaočkované.
Osoby, ktoré nemajú doklad o zaočkovaní proti osýpkam, je vhodné doočkovať.
Očkovanie dvoma dávkami vakcíny je najúčinnejším spôsobom prevencie osýpkového ochorenia.
Výberová chronológia prípadov osýpok na Slovensku od roku 2017
28. mája 2018: ÚVZ SR evidoval v okrese Michalovce štyri prípady osýpok. Ide o osoby vo veku 12 až 19 rokov, ktoré neboli proti tomuto ochoreniu očkované. Hlavný hygienik SR Ján Mikas v Bratislave informoval, že prípady zaznamenali od 7. do 24. mája. Tri z nich boli importované z Veľkej Británie, jedno ochorenie bolo v epidemiologickej súvislosti s importovanými prípadmi.
23. mája 2018: ÚVZ SR evidoval v tomto roku dva nové prípady osýpok u Slovákov, ktorí pracujú v Rakúsku. Išlo o 40-ročnú ženu a 46-ročného muža z Bratislavského kraja. Hlavný hygienik SR Ján Mikas v Bratislave upozornil, že podľa poslednej kontroly v Bratislavskom kraji klesla zaočkovanosť proti osýpkam pod hranicu 95 percent.
6. februára 2018: Na území Srbska sa vyskytla epidémia osýpok. Na následky choroby zomreli dve osoby. Informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v Bratislave. Prvý prípad ochorenia bol zaregistrovaný v októbri 2017 a podľa informácií srbského inštitútu pre verejné zdravie je v Srbsku registrovaných 1608 prípadov nakazených.
8. januára 2018: V Bratislavskom kraji (BSK) vzrástol počet pacientov s osýpkami, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave zaregistroval šieste ochorenie. "Posledný prípad bol zaznamenaný u 55-ročného muža z okresu Bratislava III. Prípad bol nahlásený z Kliniky infektológie a geografickej medicíny (KIGM) v Bratislave 2. januára," informoval RÚVZ. Osýpky k tomuto dňu postihli tri ženy a troch mužov. Protiepidemické opatrenia vo všetkých šiestich prípadoch boli zabezpečené. Piatich pacientov už prepustili z nemocnice, posledný pacient ešte v nej zostáva, uviedol RÚVZ.
6. januára 2018: V BSK stúpol v decembri 2017 počet pacientov s osýpkami, RÚVZ v Bratislave zaznamenal pred Vianocami piate ochorenie. Posledný prípad bol zaznamenaný u 45-ročnej ženy, ktorá bola hospitalizovaná na Klinike infektológie a geografickej medicíny v Bratislave dňa 21. decembra 2017, informoval RÚVZ.
22. decembra 2017: V Bratislave potvrdili štvrtý prípad osýpok. Štyridsaťjedenročná žena ležala v nemocnici na Kramároch. Tento mesiac sa osýpkami nakazili aj dvaja muži (39 a 35 rokov) a žena (43 rokov) z Bratislavy.
20. decembra 2017: V Bratislave potvrdili ďalší prípad osýpok. Išlo o tretieho pacienta v hlavnom meste. Informovala o tom UNB a bratislavskí regionálni hygienici. Nakazenou bola 43-ročná žena, v prvých dvoch prípadov šlo o mužov. Osýpky dostala podľa hygienikov s najväčšou pravdepodobnosťou od nich.
14. decembra 2017: Dvaja muži (39 a 35) nakazení osýpkami pracovali v rovnakej spoločnosti sídliacej v Bratislave. Vzájomne sa preto mohli nakaziť v priestoroch budovy, pripustili hygienici. Tí vo firme vykonali štátny zdravotný dozor. Dvaja nakazení muži boli hospitalizovaní v nemocnici na Kramároch.
13. decembra 2017: Hygienici potvrdili v Bratislave druhý prípad osýpok. Ako v prvom prípade išlo o muža, bol hospitalizovaný na Kramároch.
8. decembra 2017: Na Kramároch ležal pacient s osýpkami. Muža (39) hospitalizovali 5.12.2017. V Univerzitnej nemocnici Bratislava bol prijatý pacient v klinickom stave zodpovedajúcom vírusovému ochoreniu morbil.
24. apríla 2017: Hygienici potvrdili na Slovensku importovaný prípad osýpok. Išlo o muža (25) s trvalým pobytom v Taliansku. Jeho ochorenie malo ľahký priebeh, proti osýpkam očkovaný nebol. Nahlásila ho Klinika infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín