SOBRANCE. História Sobranských liečivých kúpeľov je pomerne bohatá. Najstarší doklad pochádza až z roku 1336.
Dokonca sú spomínané aj v kronike grófa Sztárayho, ako „Slané liečivé studne“ a už vtedy ich mnísi „červených čiapok“ využívali na liečbu chudobných.
Kedysi vychýrené kúpeľné mesto
Dobu najväčšieho rozkvetu kúpeľov datujú historici od roku 1850 až do druhej svetovej vojny. Kúpeľná prevádzka mala až na menšie poklesy stúpajúcu tendenciu.
O čom svedčí aj to, že v roku 1882 majú kúpele stáleho kúpeľného lekára, lekáreň, poštu a žandársku stanicu.
Záujem zo strany hostí bol taký veľký, že často kúpeľné ubytovanie nestačilo a hostia bývali v prenájmoch v okolitých obciach Sobrance, Horňa, Baškovce.
Určené bolo aj dočasné ochranné pásmo pre minerálne pramene v kúpeľoch. Boli také vychýrené, že sa Sobrance dostali aj do zoznamu kúpeľných miest.
V súčasnosti zatvorené a chátrajú
V prvej svetovej vojne boli kúpele rozbité, zničené. Do toho času boli kúpele majetkom uhorských magnátov. Gróf Sztáray bol posledným z nich.
Kúpele predal akciovej spoločnosti, ktorá sa vytvorila na znovuvybudovanie kúpeľov, čo sa jej aj do značnej miery podarilo.
Počas sedemdesiatych rokov bola komunálna budova zbúraná a na jej mieste vyrástol novopostavený liečebný pavilón.
Do roku 2004 fungovali Sobranské kúpele ako dislokované (vysunuté) pracovisko, odborné medicínske oddelenie NsP II Michalovce, s plnou lekárskou starostlivosťou vrátane nočných služieb.
Zánik kúpeľníctva je spojený s prevedením kúpeľov zo strany mesta do akciovej spoločnosti, ako nepeňažný vklad.
V súčasnostinie sú v prevádzke a areál chátra. O využitie prameňov javili v minulosti záujem viacerí investori, aj samotné mesto Sobrance pod novým vedením, avšak narazili na viaceré problémy spojené s vlastníctvom pozemkov.
Voda bola fľaškovaná a rozvážaná
Voda vyvierajúca v areáli bývalých kúpeľov neďaleko Sobraniec je svojimi liečivými účinkami známa nielen u nás doma. Už počas Rakúsko-Uhorska bola fľaškovaná a rozvážaná po celej monarchii.
Veľmi pozitívne vplýva najmä na kožné choroby. S úspechom sa tu liečili rôzne lišajové ochorenia, a to bahennými zábalmi. Známa je liečba psoriázy a ďalších kožných ochorení.
Sírnato-slaná voda Sobranských kúpeľov má pozoruhodné účinky aj na pohybové ústrojenstvo.
„V minulosti tu mali pacienti veľmi dobré výsledky v liečbe poúrazových stavov, pozitívny vplyv má aj na tráviacu sústavu. Máme dokonca aj očný prameň, ktorý je vhodný na liečbu rôznych zápalov,“ povedal primátor mesta Sobrance Pavol Džurina.
Pramene sú verejnosti prístupné a udržiavajú ich Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s mestom Sobrance.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín